Wojciech Wierzewski

Wojciech Wierzewski

wtorek, 07 grudzień 2010 10:27

Sprzysiężenie ludzi dobrej woli

O polskiej edycji książki Harvey'a Sarnera "Generał Anders i żołnierze II Korpusu Polskiego"

piątek, 12 listopad 2010 15:11

"Niewybaczalny grzech" Bożeny Gilbride

Wiadomość o rezygnacji Bożeny Urbanowicz-Gilbride z dalszego udziału w dialogu polsko-żydowskim, prowadzonego teraz pod egidą waszyngtońskiej organizacji administrowanej przez stronę żydowską, stanowi prawdziwy szok. Zwłaszcza kiedy uzmysłowimy sobie, kim jest ta osoba i co sobą reprezentuje. Jej rodzina pochodzi ze wschodnich ziem przedwojennej Polski, które najpierw stały się ofiarą sowieckiej inwazji, a niedługo potem długiej i okrutnej okupacji hitlerowskiej. Pani Bożena była siedmioletnią dziewczynką, kiedy zobaczyła oddziały Czerwonej Armii wkraczające do jej osady, Leonówki, a w dwa lata później wieś płonęła, podpalona przez niemieckich najeźdźców. Jej rodzice otwarcie pomagali innym w tych tak trudnych i niebezpiecznych czasach. Ojciec udzielał schronienia w swoim gospodarstwie licznym Żydom, choć groziło to rozstrzelaniem, nie tylko jego, ale i całej rodziny.

piątek, 12 listopad 2010 11:18

"Sprawiedliwym wśród narodów świata"

Dwadzieścia pięć lat zajęło Martinowi Gilbertowi, brytyjskiemu historykowi (noszącemu od 1995 r. tytuł lorda, zarazem doktora honoris causa uniwersytetu oksfordzkiego) przygotowanie monografii o "niewysłowionych bohaterach Holocaustu", jak głosi jej podtytuł, czyli przedstawienia z całym bogactwem regionalnych i narodowych przypadków - od Niemiec po Wschodnią Galicję, od Norwegii i Danii po Francję i Holandię, wreszcie od Litwy przez Wegry po Albanię (!) i Bałkany - głęboko intrygujacego, po dziś dzień, fenomenu "Sprawiedliwych", w różnych miejscach Europy, nie wyłączając Watykanu. A zatem – heroicznego i szlachetnego, samarytańskiego zachowania ludzi, którzy pomimo panującego terroru i groźby kary (często własnej śmierci i narażenia rodzin) nie zawahali się w latach wojny i niemieckiej okupacji wyciągnąć pomocnej dłoni w stronę prześladowanych Żydów.

czwartek, 11 listopad 2010 20:12

Swój wśród obcych, obcy wśród swoich

W wieku 35 lat, kiedy mijał już dwunasty rok jego kapłaństwa i służ-by Bogu, przeżył czas wielkich wzburzeń, wewnętrznego dramatu i dylematu sumienia. Niedługo przed śmiercią matka nie miała odwagi dłużej ukrywać, że nie jest jej rodzonym, a tylko wychowywanym synem.

Wręcz niewiarygodne, a jednak prawdziwe: doczekaliśmy się chwili (i książki), kiedy znów powraca się do wyjątkowych cech polskiego charakteru, polskich zasług dla Zachodu oraz zasad honoru w polityce międzynarodowej, których nie respektowano w odniesieniu do tego kraju. Wszystko to w nowym bestsellerze noszącym tytuł "A Question of Honor", wykupywanym ostatnio przez wszystkie środowiska amerykańskiej Polonii – z myślą o potencjalnych sojusznikach i przyjaciołach...

niedziela, 03 październik 2010 21:08

Trzecia wartość

W sobotę, 1 1 października 2003 r. odbył się literacki wieczór uznania, gromadzący w salach Ambasady RP w Waszyngtonie liczne grono przedstawicieli środowisk polonijnych i intelektualnych, a jego celem było złożenie hołdu Danucie Mostwin, utrwalającej od niemal półwiecza w swoich książkach losy pokolenia emigracji niepodległościowej, zarazem tutejszej starej Polonii, największej pisarce polskiej żyjącej dziś za Oceanem.

czwartek, 30 wrzesień 2010 11:33

Pasja Mela Gibsona

Mianem "najważniejszego, być może, wydarzenia w kulturze nowego stulecia, nie tylko tego sezonu" określił konserwatysta Newt Gingrich nowy film Mela Gibsona "Pasja Jezusa Chrystusa". Jakby w odpowiedzi nestor amerykańskiego liberalnego dziennikarstwa, Andy Rooney, w programie CBS "60 minut", nazwał reżysera "narwanym wariatem" i skierował do niego bezczelne pytanie: "Ile milionów dolarów zamierza on zarobić na nowym ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa?". W rozpiętości tych choćby ocen – od prawicy do lewicy- zamyka się w jakiś sposób klimat i temperatura tej nie-wiarygodnej dyskusji, jaka rozpętała się, w dodatku na wiele miesięcy przed premierą "Pasji", i nic nie wskazuje na to, aby miała ucichnąć po jego rekordowym wejściu do 3500 kin w samej tylko Ameryce.

czwartek, 30 wrzesień 2010 09:41

Jarmark ludzkich szaleństw i przywar

Czterdzieści lat zajęło mi osiągnięcie tego celu, ale marzenie zostało ostatecznie spełnione. Mam w końcu na ścianie obraz, w który wpatruję się codziennie po kilka razy, niczym inni w domowe zwierciadło.

Czy istnieją jeszcze ludzie sukcesu, o których można pisać i mówić z pełnym przekonaniem o ich wyjątkowości? Tacy, których pozycja zawodowa, zdobyty majątek i środowiskowy prestiż budzą powszechny szacunek i uznanie, a nie zawiść? Czy w naszych czasach tylu wątpliwych karier i podejrzanych fortun, afer i skandali, istnieją jeszcze Polacy, których dałoby się, bez rozterek sumienia, przedstawiać z dumą ogółowi i wręcz stawiać ich za moralny wzór?

Tegoroczne obchody wielkiego zrywu mieszkańców stolicy, w sierpniu 1944 roku, Instytut Pamięci Narodowej postanowił uczcić wznowieniem wyjątkowo ważnej publikacji dokumentalnej "Uczestnicy i świadkowie Powstania Warszawskiego", przygotowanej przez prof. Janusza K. Zawodnego, żyjącego od zakończenia wojny na emigracji.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.