poniedziałek, 03 maj 2010 14:31

Kuracja wiedzą

Napisał

Doktor Krzysztof Prendecki, socjolog pracujący na Wydziale Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej, w książce"Kuracja wiedzą" zachęca do bezbolesnego myślenia.

 

Autor odkłamuje obiegowe, powszechnie znane ?prawdy?, jakimi karmi się opinia publiczna, i prostuje mity na temat naszej rzeczywistości. Wielu osobom, bezkrytycznie wpatrującym się w twierdzenia tzw. autorytetów, omawiana książka może otworzyć oczy na wiele spraw z zakresu zarówno ekonomii i polityki, jak i nauk społecznych czy życia codziennego i w rezultacie stwierdzą one, że świat jest jednak poukładany trochę inaczej, niż oznajmiają nam codziennie zarówno te reżimowe, jak i prywatne media.

Publikacja porusza pewne aspekty niewygodnych tematów, takich jak te, że państwo opiekuńcze nigdy nie działało, nie działa i nie będzie działało dobrze, że związki zawodowe przede wszystkim szkodzą, że większość dyktatorów Trzeciego Świata, którzy najbardziej okradli własne społeczeństwa, było socjalistami lub komunistami, że już w starożytności socjalizm niósł spustoszenie, a rasy ludzkie znacznie różnią się od siebie pod różnymi względami, które to sprawy czołowe media i intelektualiści wolą przemilczeć lub udać, że w ogóle nie istnieją. Na pewno zaś nie usiłują dociec rzeczywistych przyczyn pewnych zjawisk. Autor stara się obalić różne mity, na przykład, że globalizacja nie zmniejsza biedy na świecie, że państwo może być bogate wyłącznie dzięki surowcom naturalnym, że rozwój gospodarczy w dużej mierze zależy od klimatu, że edukacja, służba zdrowia i system emerytalny muszą być państwowe, a państwowe spółki mogą działać efektywnie, czy że liberalizm jest sprzeczny z katolicyzmem i wiele, wiele innych. W książce znajdują się też luźniejsze rozdziały, na przykład, ciekawy fragment zawierający rozważania na temat miejskich szaletów i wychodków.
Sam autor pisze: Myśl, która mi przyświecała, a sporo odbiorców to potencjalni studenci, [to idea,] aby nie zrażać ich polityką jako taką (z tego co wiem, większość nabywczyń tej książki to studentki; ze sporą awersją do polityki), a wyrobić pewien rodzaj myślenia, czy na niektóre sprawy zwrócić uwagę. Na rzeczy i kwestie, o których się nie mówi, albo mówi się powszechnie w pewien stereotypowy sposób.
Jak twierdzi Prandecki, książkę pisał bez większej troski o dokumentację w postaci przypisów, co niewątpliwie niesie ze sobą brak naukowości, ale zrobił to z obawy, że nadmierna ilość wskazywania źródeł, przypisów i cytowań pozbawi publikację luźnej formy, jaką sobie z góry założył. I rzeczywiście, cel ten został osiągnięty ? książka ma dość luźną postać, a efekt ten został spotęgowany przez kolorowy rysunek w konwencji satyrycznej na pierwszej stronie okładki.

 

Krzysztof Prendecki, Kuracja wiedzą, Warszawa 2006, Placet, 302 s.

 

Wyświetlony 4120 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.