wtorek, 31 sierpień 2010 21:29

Dziesięć pytań

Napisane przez

Tym razem na pytania redakcji odpowiada Tomasz Teluk, pisarz publicysta, ekspert Centrum im. Adama Smitha.

Jakie osoby czy wydarzenia powinny się, według Pana, znaleźć na polskich banknotach?
Jestem przeciwnikiem państwowego monopolu na druk pieniądza. W przypadku prywatnych emisji o tym, co znajdzie się na banknotach, powinien decydować inwestor. Mogłyby więc to być np. wizerunki członków rodziny emitenta.

Z jaką osobą, niekoniecznie sławną, chciałby Pan porozmawiać osobiście? O co by Pan zapytał?
Doceniam wartość osobistego spotkania z każdym człowiekiem. Czasami mam chęć powiedzieć: dobra, nie musisz już grać, powiedz, co o tym myślisz naprawdę?

Jaka jest najważniejsza książka w Pana życiu?
To stosunkowo łatwe pytanie: dla chrześcijanina księgą życia jest Biblia. Z dzieł pisanych przez człowieka najważniejsze są dla mnie książki Fiodora Dostojewskiego, dzieła Franza Kafki, szczególnie "Ameryka" i "Dzienniki", saga rodzinna "Buddenbrookowie" Tomasza Manna, a także powieści ? drżyj prawico! ? egzystencjalistów, np. "Obcy" Alberta Camus. Dużo radości do mojego życia wniosła literatura czeska za sprawą Bohumila Hrabala. Jednak nie do pobicia jest wszystko, co wyszło spod pióra najlepszego prozaika w kosmosie: Blaise'a Cendrarsa!

Jaką książkę wpisałby Pan na listę ksiąg zakazanych?
Jestem przeciwnikiem cenzury, nie zakazywałbym niczego. Jeśli jednak posiadłbym moc wbicia klina w maszyny drukarskie sabotowałbym wszelkie księgi spłodzone z natchnienia szatana, a w szczególności "Das Kapital. Kritik der politischen Oekonomie" Karola Marksa.

Gdyby mógł Pan kupić liczne billboardy, co by na nich było?
PAŃSTWU JUŻ DZIĘKUJEMY!

Jakie zmiany w ustawodawstwie polskim mogłyby poprawić nasz ustrój?
Socjalizm liberalno-demokratyczny jest nie do naprawienia, więc: samorozwiązanie Sejmu i Senatu wraz z autoabdykacją prezydenta. Potem zmiana konstytucji, radykalne ograniczenie władzy rządu na rzecz obrony wolności jednostki, ale czy aby nie fantazjuję?

Jaki ustrój byłby najbardziej odpowiedni dla Polaków/Polski?
Bez wątpienia anarchokapitalizm. Polacy to urodzeni anarchiści z długimi tradycjami Rzeczypospolitej szlacheckiej. Polak potrafi, więc stworzylibyśmy sobie takie bezkrólewie, o jakim się filozofom nie śniło. Tylko libertarianizm nie jest utopią, ponieważ nie narzuca nikomu jednolitego systemu politycznego i pozwala każdemu na budowanie swojej przyszłości tak, jak chce.

Gdyby musiał Pan emigrować, to gdzie?

(?)

Wyświetlony 5194 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.