czwartek, 11 listopad 2010 16:51

Pod peerelowski wiatr

Napisane przez

Ta książka to kawał historii najnowszej, widzianej na własne oczy i niejako tworzonej przez opowiadającą. Autorka bowiem była w środku wydarzeń, które złożyły się na działalność tzw. opozycji demokratycznej. W jej mieszkaniu przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie zbierali się członkowie Klubu Krzywego Koła, częstymi gośćmi byli m.in. Paweł Jasienica, Wojciech Ziembiński, Jakub Karpiński, Janusz Szpotański, Jan Olszewski, Jan Józef Lipski, później członkowie ROPCiO i KOR. W tej atmosferze dorastała córka autorki, Teresa Bochwic, która w książce przez siebie opracowanej połączyła własne wspomnienia ze wspomnieniami mamy.

Anna Rudzińska, zmuszona samotnie wychowywać dwoje dzieci, co łączyła ze studiami, nie pozostawiła po sobie twórczości własnej, którą moglibyśmy określić mianem "wielkiej", jednak jej pamiętniki mają nieocenioną wartość dokumentalną. Z charakteru ogromnie czynna, co predestynowało ją do roli bezcennej pomocy przy wszelkich opozycyjnych przedsięwzięciach. Trzeba było coś przepisać na maszynie na "wczoraj", kogoś przechować w mieszkaniu przez kilka dni, coś komuś przekazać, nakarmić głodnego - wiadomo, nie ma jak u Ani.
Zapłaciła za to tak, jak wielu opozycjonistów, procesem i skazaniem na rok więzienia za posiadanie książki w języku angielskim. Miałam "bardzo głupi proces" - podsumowała. Był to jednak rok 1961 i takie "głupie procesy" oraz "głupie aresztowania" nie należały do rzadkości. Cztery lata później Wojciech Ziembiński został aresztowany za posiadanie dwóch dolarów.
Faktycznie Anna Rudzińska naraziła się władzom swoimi kontaktami z Jerzym Giedroyciem, redaktorem naczelnym paryskiej "Kultury". Nawiązała je w latach 1959-60, gdy przebywała na uniwersytecie w Nancy we Francji, jako stypendystka rządu polskiego i francuskiego. Gdy wyjeżdżała, obarczono ją, jak zwykle, tysiącem poleceń i w ten sposób nawiązała znajomość z Giedroyciem, która zaowocowała później współpracą.

(?)


Anna Rudzińska: "O moją Polskę. Pamiętniki 1939-1991".
Wstęp i opracowanie Teresa Bochwic,
Wydawnictwo Akademickie Centrum Graficzno-Marketingowe LODART, Łódź-Warszawa 2003

Małgorzata Kosewska
Wyświetlony 6710 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.