sobota, 13 listopad 2010 12:10

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

W Tanzanii zainstalowano komputery zasilane prądem pochodzącym ze spalania krowiego łajna. Kawiarenka internetowa uzależniona jest całkowicie od 12 krów pasących się w okolicy.

W gospodzie Włodzimierza Klimsy w Palkowicach k. Frydku-Mistku każdy klient otrzymuje łapkę na muchy. Za zabicie pięciu much ? kufel piwa gratis!

 

***

W budynek jednego z kościołów protestanckich w Stanach Zjednoczonych uderzył piorun tuż po tym, jak kaznodzieja goszczący w tym zborze poprosił Boga o znak z nieba.

Znak z nieba przyniósł straty w wysokości 20 tysięcy dolarów.

***

Agencja reklamowa przygotuje kampanię, która miałaby zachęcić Brytyjczyków do uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach.


Kościół Anglikański w Wielkiej Brytanii jest zaniepokojony malejącą liczbą wiernych. Duchowni zwrócili się więc do jednej z agencji reklamowych, by przygotowała kampanię, która miałaby zachęcić Brytyjczyków do uczestnictwa w niedzielnej mszy. Rekomendacje speców od reklamy są jednak dość zaskakujące.
Agencja reklamowa, której zlecono to zadanie, potraktowała Kościół jak każdą inna instytucję. Głównym zaleceniem fachowców było zrezygnowanie z tak ważnych symboli, jakimi są Jezus wiszący na krzyżu czy czytanie fragmentów Biblii.
Od lat przed wejściem do wielu brytyjskich kościołów można przeczytać slogany reklamowe. Często przypominają one nagłówki z gazet i nawiązują do wydarzeń z kraju.
Zdaniem wydawców religijnego czasopisma pt. "Odnowa i Chrześcijaństwo" reklama jest słusznym sposobem zdobywania nowych wiernych.

***

Żadnej pracy w nadgodzinach ? taką decyzję podjęto na spotkaniu Związku Pastorów, Stowarzyszenia Diakonów i siedmiu z dziesięciu biskupów Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Danii. Była to reakcja na decyzję minister ds. kościelnych, która ze względów finansowych postanowiła nie obsadzać wakujących parafii duchownymi.


Postanowienie kleru oznacza, że księża nie będą odprawiać więcej niż dwa nabożeństwa w niedziele i święta. Nie będą też przygotowywać do konfirmacji więcej niż dwóch grup młodzieży. Jeśli już jakiś pastor opiekuje się parafią niemającą proboszcza, będzie wykonywał jedynie obligatoryjne zadania.

***

Nowa izraelska telewizja kablowa "Azure" przeznaczona dla religijnych Żydów rozpoczęła próbne nadawanie serialu "Sąd rabinacki", przedstawiającego życia ultraortodoksyjnych żydów ? chasydów.


W serialu tym, jak zresztą w każdym serialu tego typu, widzowie znajdą zawiłe miłosne intrygi, zaginionych braci i siostry, problemy zdrowotne i wielkie rodzinne tragedie. Zasadniczą różnicą będzie jednak fakt, że w tym filmie na ekranach na próżno będzie można czekać na sceny erotyczne, dialogi zaś przenikniętę będą słownictwem religijnym. Serial - ma być również znakomitym wprowadzeniem w życie wspólnot chasydzkich, które zwykle mocno chronią swoją intymność. Serial ma się również, zdaniem autorów, przyczynić do powiększenia zrozumienia między świecką a religijną częścią społeczeństwa Izraela.

***

Zaskoczenie przeżyli policjanci włoscy, kiedy po zatrzymaniu sześciu "rajdowców", stwierdzili że wszyscy kierowcy są biskupami.


Duchowni tłumaczyli się faktem, że są spóźnieni na konferencję kościelną, na którą spieszyli się do miasteczka Collevalenza. Dlatego znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość. Cała szóstka straciła prawa jazdy.

***

Coś dziwnego zaczyna się dziać ze sławnym programem "Big Brother" (Wielki Brat). Ostatnią serię brytyjskiej wersji Wielkiego Brata wygrała chrześcijanka, która stale podkreślała, że chodzi systematycznie do kościoła i jest dziewicą. Wygrała, ponieważ nie chciała robić nic z tych rzeczy, które zwykło się czynić w tego typu programach live show.


"Wielki Brat" przeżywa swój kryzys także w wielu krajach Afryki. Spodziewano się, że na Czarnym Kontynencie program osiągnie prawdziwy sukces, a tymczasem jest odwrotnie. Ostatnio kilka krajów afrykańskich zakazało stacjom telewizyjnym emisję "Wielkiego Brata" z powodu "zbyt jaskrawej ekspozycji ludzkiej seksualności". Rząd i parlament niewielkiego państwa, Malawi, nazwał ten show "wielką niemoralnością współczesnego świata". W ślady za Malawi poszły rządy Zambii i Namibii. Podobne decyzje zamierza podjąć 12 innych krajów Afryki.
Także Europejczycy zaczynają pomału dostrzegać cały bezsens "Wielkiego Brata". Niedawno brytyjski dziennik "The Sun" zaoferował 50 tysięcy funtów w gotówce dla pary, która jako pierwsze odbędzie stosunek seksualny podczas emisji "Wielkiego Brata". Do tej pory nie zgłosiła się do redakcji żadna para chętna na tego rodzaju pokazu. W tym samym czasie wielką popularność zdobył 32-letni Cameron Stout, szkocki baptysta i rybak, który podczas jednego z programów "Wielkiego Brata" zaczął czytać Biblię i wyznał swoją wiarę w Jezusa. Dla Wielkiego Brata było to olbrzymim szokiem.

***

Jak donosi PAP, ponad 160 księży z rzymskokatolickiej archidiecezji Milwaukee w USA podpisało się pod listem, w którym apelują, aby zezwolić żonatym mężczyznom przyjmować święcenia kapłańskie.


Duchowni chcą w ten sposób wywołać dyskusje o obowiązkowym celibacie dla rzymskokatolickich księży. Upatrują w nim jedną z przyczyn ciągle malejącej liczby powołań kapłańskich
"Biorąc pod uwagę skandale z ostatnich lat wielu z nas widzi obowiązkowy celibat jako coś, co należy przedyskutować. Łączymy swoje głosy, wzywając, aby zezwolić przystępować do stanu kapłańskiego zarówno mężczyznom żonatym, jak i żyjącym w celibacie" ? powiedział ks. Robert Silva z Narodowej Federacji Rad Księży. List został wysłany do biskupa Wiltona Gregory'ego, przewodniczącego Amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich. Rzecznik konferencji odmówił komentarza do całej sprawy.

***

Holenderska policja aresztowała zakonnicę, która nie chciała wyjawić miejsca ukrycia swoich 18 kurcząt

(58-letnia zakonnica, matka Mary, została oskarżona o złamanie przepisów o ograniczeniu przemieszczania drobiu. Przepisy te mają zapobiegać rozszerzaniu się epidemii ptasiej grypy). Pozostałe siostry w klasztorze, dowiedziawszy się, że matka Mary może zostać w areszcie tylko przez trzy dni, nie ujawniły również miejsca pobytu kurcząt.

***

W Rzymie zaprezentowano doroczny raport włoskiej organizacji "Pomoc dla Kościoła w Potrzebie"

. W dokumencie przypomniano, że w minionym roku na całym świecie zamordowano ze względu na wyznawaną wiarę 938 chrześcijan, 629 zostało poważnie zranionych, a ponad sto tysięcy uwięziono.

***

Po opublikowaniu przez kard. Josepha Ratzingera, szefa watykańskiej Kongregacji Wiary, kontrowersyjnej deklaracji Dominus Iesus jeden z zatroskanych wielbicieli niemieckiego kardynała postanowił założyć internetowy fanklub kard. Ratzingera.


Jak podkreśla sam autor witryny, strona była odpowiedzią na ataki kierowane pod adresem kard. Ratzingera za obronę prawdy wiary katolickiej. Na stronie można kupić koszulki z podobizną hierarchy (14,99 $) czapeczki (13,99 $), kufle na piwo, kubki (12,99), a także karty członkowskie (składka 2,99 $ miesięcznie). Dla zainteresowanych: http://www.ratzingerfanclub.com

***

Rodzina zmarłego Bena Martineza domaga się odszkodowania od parafii w stanie Nowy Meksyk (USA).


Powodem jest kazanie, które na jego pogrzebie wygłosił ks. Scott Mansfield. W jego trakcie oznajmił on rodzinie, że "zmarłego na tamtym świecie czeka spotkanie z diabłem". W kazaniu ksiądz wyjaśnił także, że 80-letni zmarły "pogrążony był w grzechu i nie wyróżniał się szczególną pobożnością". Na zakończenie podkreślił, że Bóg odwraca swoje Oblicze od ludzi takich, jak Ben. Rodzina domaga się odszkodowania za uszczerbek moralny oraz za cierpienie duchowe i fizyczne, jakiego doświadczyła przez kazanie księdza. Władze kościelne odrzucają na razie zarzuty rodziny i nie chcą wypłacić im jakiegokolwiek odszkodowania. Jednak ksiądz został już przeniesiony do innej parafii. Adwokaci państwa Martinez zapowiadają proces przeciwko diecezji, do której należał ksiądz "zsyłający do piekła".

***

Nowy projekt, autorstwa senator SLD prof. Marii Szyszkowskiej, przewiduje m.in., że dwie osoby tej samej płci będą mogły zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego swój związek.


Prywatne zdania polskich biskupów podzielone. ? To atak na koncepcję człowieka ? twierdzi bp Stanisław Stefanek. Trzeba podkreślić - mówi ordynariusz łomżyński - że związek partnerski nie może w żadnym wypadku pretendować do nazwy "rodzina". Odmiennego zdania jest bp. Pieronek, mimo że jest on przeciwnikiem homoseksualizmu, to na spotkaniu informacyjnym o etyce w Unii Europejskiej (jeszcze przed referendum) ? mówił, że nie widzi przeszkód w legalizacji związków homoseksualnych. Przypominamy, że opublikowany na początku sierpnia dokument Kongregacji Nauki Wiary określa jednoznacznie, że katolicy nie mogą godzić się na zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwem. Sprzeciw wobec prób zrównania praw związków homo- i heteroskeualnych jest, zdaniem kard. Josepha Ratzingera, który podpisał dokument ? "świadectwem wierności prawdzie". Poparcie takich prób jest natomiast aktem niemoralnym, sprzecznym z interesem publicznym.

***

Utworzone przez Matkę Teresę z Kalkuty Zgromadzenie Misjonarek Miłości zgłosiło do sądu podanie o zarejestrowanie praw autorskich do imienia swojej założycielki, nazwy wspólnoty oraz jego logo.


Chodzi o to, by nie były one wykorzystywane do celów komercyjnych. Pomysł ten, zdaniem o. Thelakat, jest niedopuszczalny. ? Imię Matki Tersy jest drogie milionom osób na całym świecie, i nie jest prywatną własnością zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości. Próba opatentowania imienia zakonnicy jest trochę podobna do podjęcia próby opatentowania Jezusa Chrystusa. Copyright na Matkę Teresę uważam za pozbawiony sensu ? podkreśla rzecznik katolickich syro-malabarczyków.

Zakonne biuro informacyjne (VID) Zgromadzenia Misjonarek Miłości poinformowało, że podczas planowanej na październik br. beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty w Bazylice Laterańskiej pielgrzymi będą mogli zobaczyć ciało zmarłej 6 lat temu zakonnicy.

Matkę Teresę będzie można oglądać w dniach od 20 do 22 października.

***

Ostatnio w Kościele rzymskokatolickim doszło do nałożenia kar kanonicznych na dwóch teologów.


Ukarano ks. prof. Michael Bonghardt oraz ks. bp Philipa Bär. W najbliższym czasie spodziewane są następne decyzje dyscyplinarne, tym razem wobec ks. Gottholda Hasenhüttla. Pozbawienie ks. Michaela Bonghardta (profesora Katolickiej Teologii Systematycznej i Dogmatyki) misji kanonicznej nauczania teologii katolickiej miało związek z tym, że ks. Bonghardt oficjalnie oświadczył, że "złożył urząd kapłański z przyczyn osobistych". W przypadku ks. biskupa Philipa Bär, ordynariusza diecezji Rotterdam Watykan zastosował karę milczenia, oznaczającą zakaz nauczania i publikowania treści teologicznych. Biskup Bär krytycznie odnosił się do obowiązkowego celibatu i poddawał pod wątpliwość kościelny zakaz dopuszczania do Eucharystii niekatolików.

***

Drugi dzień Synodu Generalnego Kościoła Anglii został przerwany przez wtargnięcie na salę obrad znanego działacza gejowskiego Petera Tatchella.

Przez przerwanie obrad chciał on zaprotestować przeciwko "homofobicznemu apartheidowi" w Kościele anglikańskim.

***

Gra komputerowa "Przyjdź Jezu" ma pomóc dziecku w prawidłowym przygotowaniu się do sakramentu spowiedzi.

Nie ma w niej przemocy, krwi i zemsty, jak to ma miejsce w większości popularnych gier, jest natomiast "komputerowy rachunek sumienia". Z programu może korzystać wiele osób, ponieważ każda osoba ma swoje hasło, nie ma więc obawy "podglądania" grzechów innych. Gra została pozytywnie zaopiniowana przez Kurię Metropolitalną w Gdańsku.

***

Laureatem przyznawanej raz na pięć lat, prestiżowej nagrody imienia Pawła VI, został w tym roku francuski filozof Paul Ricoeur.


90-letni Ricoeur jest członkiem Kościoła reformowanego. Papież Jan Paweł II, wręczając nagrodę, podkreślił, że Ricoeur jest człowiekiem głębokiej wiary. Jan Paweł II prywatnie dobrze zna Ricoeura.

***

Niemieckie Towarzystwo Biblijne ze Stuttgartu poinformowało, że Pismo Święte jest dziś dostępne w przekładach, w całości lub częściach, na 2303 języki świata.

Ostatnio Nowy Testament został przetłumaczony na język Indian Wichi, żyjących w Argentynie. Jednocześnie podaje się, że na naszym globie ludzie łącznie posługują się ok. 6,8 tys. języków.

***

Jak donosi PAP, katolicki biskup pomocniczy archidiecezji praskiej Vaclav Maly wypowiedział się za dopuszczeniem możliwość dobrowolnego celibatu księży.

W wywiadzie dla liberalnego dziennika "Lidove Noviny" biskup Maly m.in. oświadczył, że w przyszłości Kościół może znieść obowiązkowy celibat księży.

***

Jan Paweł II został "honorowym kozakiem" Ukraińskiego Kozactwa Rejestrowego.

Odznakę kozacką wręczył papieżowi Anatolij Szewczenko ? określający się hetmanem Ukraińskiego Kozactwa Rejestrowego.

***

Powstał kolejny kościół-kawiarnia w Kopenhadze (pierwszy został założony w 1998 roku z inspiracji młodzieżowego ruchu zakładania kościołów).


Bettina Wiik i Frank Rechter, pastorowie przy nowym kościele, zdali sobie sprawę, że kawiarnie są popularnym miejscem spotkań młodych ludzi i dlatego wpadli na pomysł, aby połączyć zacisze i przytulność kawiarni z atmosferą uwielbienia. Większość bywalców kawiarni-kościoła to członkowie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W kawiarni wygłaszane są kazania. Pastorzy koncentrują się na potrzebach ludzi i na tym, co Biblia mówi na temat tych potrzeb. Poruszają zagadnienia zdrowia i stylu życia, mówią na temat obecnego stanu świata. Przyznają jednak, że mimo wszystko, to jednak muzyka jest elementem najważniejszym: Ta muzyka naprawdę dotyka ich serc i Duch Święty przemawia do nich w taki właśnie sposób. Łączymy się z tymi ludźmi. Nie jest to muzyka, jaką słyszymy na co dzień w radio, jednak na pewno nie jest dla ludzi aż taką barierą jak muzyka organowa - komentuje pastor Rechter. ? Myślę, że jest to zdecydowany krok do przodu, bo przecież Bóg jest wypełniony mocą. Gdziekolwiek głosisz ewangelię, tam będzie ona wzrastać. Carl David Andreasen, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Dani przyznaje: Jesteśmy pod wrażeniem pracy, jaką kościół-kawiarnia wykonuje. Czuję tutaj obecność Jezusa - mówi jeden z członków Kościoła-Kawiarni. ? Odczuwam Ducha Świętego w swoim sercu. Tutaj go odnalazłem, więc tutaj zostanę. - Nie miałam żadnego doświadczenia, jeżeli chodzi o kościoły ? dodaje młoda kobieta, podekscytowana znalezieniem nowej społeczności wierzących. ? To pierwszy kościół, jaki poznałam. Podoba mi się i czuję, że tutaj właśnie należę.

***

W Berlinie odsłonięto pomnik Chrisa Gueffroy'a ? ostatniej śmiertelnej ofiary muru berlińskiego

(20-letni wówczas Gueffroy został zastrzelony przez strażników granicznych NRD podczas podjętej wspólnie z przyjacielem próbie ucieczki do Berlina Zachodniego).

***

W czerwcu 2003 w Kambodży zmarła w wieku 83 lat pierwsza żona Pol Pota Khieu Ponnary.

Jej siostra Khieu Thirith została żoną innego sławnego Khmera Salotha Sara. Pol Pot zmarł w 1998 r. uciekając w ten sposób przed procesem za zbrodnie przeciwko ludzkości. Niedawno rząd Kambodży podpisał z ONZ umowę o utworzeniu komisji ds. zbrodni czerwonych Khmerów.

***

Od 1 października 2003 r. w Chicago pary homoseksualne mogą się rejestrować w Biurze Sekretarza Powiatu w celu uzyskania pracowniczych świadczeń medycznych.

Ma więc to znaczenie tylko symboliczne, ale jednak symptomatyczne. Akcję propaguje pierwszy zdeklarowany radny-homoseksualista w Chicago, Tom Tunney.

***

Od przyszłego roku 24 czerwca, czyli dzień św. Jana, zwany popularnie Sobótką będzie na Litwie dniem wolnym od pracy.


Z inicjatywy Litewskiego Związku Liberalnego parlament Litwy uznał, że jest to święto, chociaż niektórzy posłowie twierdzą, że jest to powrót do pogaństwa.

***

Pentagon pracuje nad rozwojem miejskiego systemu nadzoru ("Combat Zones That See"), który za pomocą komputerów i tysięcy kamer będzie tropił, rejestrował i analizował drogę przejazdu wszytkich samochodów.

Pentagon tłumaczy, że projekt ma chronić amerykańskich żołnierzy przebywających za granicą, ale inni przestrzegają, że może być użyty do szpiegowania Amerykanów. Drugim projektem jest opracowanie programu przeglądającego codzienne transakcje i informacje personalne na całym świecie. Wszystko w imię walki z terroryzmem.

***

Architektem Patriot Act jest Viet Dinh, który 25 lat temu uciekł z Wietnamu.

Pracujący do niedawna w Departamencie Sprawiedliwości Ashcroft'a powiedział "Christian Science Monitor ", że "zdolność naszego narodu do samoobrony przed atakami terrorystycznymi stała się nie tylko moim powołaniem, ale i obsesją".

***

Jewgienij Primakow (były szef KGB, premier Rosji) pracuje obecnie dla rządu USA.

Podał miesięcznik "Criminal Politics".

***

Rząd Chin rozważa wprowadzenie podatku liniowego. Obecnie podatek taki mają: Estonia, Litwa, Rosja i Ukraina. Polski rząd też podobno rozważa...

***

Amerykański zespół szukający w Iraku broni masowego rażenia ma malusieńki problem: nikt w jego ekipie nie mówi ani nie czyta po arabsku.

 

***

Departament Bezpieczeństwa Narodowego nie pozwolił na wjazd do USA grupie francuskich dziennikarzy, którzy nie mieli amerykańskich wiz dziennikarskich.

Przyjechali na Expo gier wideo i teoretycznie mogli przyjechać na 90 dni bez wiz, gdyby zadeklarowali pobyt czysto turystyczny. Cóż, ten niesforny Chirac i 100 dol. za wizę...

***

51-letni Pakistańczyk, zwolniony pod koniec ubiegłego roku po 10 miesiącach pobytu w Guantanamo zamierza wystąpić do rządu USA o odszkodowanie w wysokości 10, 4 mln dol.

Mohammed Sanghir, zatrzymany w Afganistanie, dostał do tej pory 200 dol. z obiecanych 2 tys. Po dwóch miesiącach zabiegania o resztę pieniędzy ostrzegł ambasadę USA, że wystąpi do sądu o odszkodowanie. Tym razem większe.

***

Fidel Castro w przemówieniu skierowanym do narodu kubańskiego przestrzegał przed Unią Europejską:

Musimy zachować spokój i rozwagę, ponieważ gang, mafia dołączyła się do jankeskich imperialistów, ohydnie służąc nazistowskiemu rządowi USA.

***

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii David Blunkett przedstawiał niedawno projekt nowelizacji prawa w dziedzinie moralności seksualnej dotyczącej zoofilii, zatytułowany "Dla ochrony społeczeństwa".


Komentując dokument stwierdził, że dotychczasowe prawo dotyczące przestępstwa zoofilii jest archaiczne, niespójne i dyskryminujące (karało za zoofilię dożywociem). Kwalifikacja prawna przestępstwa zoofilii miałaby w myśl tego projektu zostać złagodzona do kary dwu lat w zawieszeniu, komentatorzy zastanawiają się jednak, dlaczego nazwano ten dokument "Dla obrony społeczeństwa".

***

Protokół Nr 13 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, całkowicie ? także w sprawach zbrodni wojennych ? delegalizujący karę śmierci, wszedł w życie

? podano w Strasburgu, siedzibie Rady Europy. Prezentując nowe prawo, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Peter Schieder podkreślił w Strasburgu, że kara śmierci stanowi najpoważniejsze naruszenie praw człowieka.

***

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wydał w Pałacu Prezydenckim uroczysty obiad na cześć gen. Wojciecha Jaruzelskiego z okazji jego 80. urodzin.


Prezydent w przemówieniu do zebranych gości przypomniał, że uważa stan wojenny za zło. "Rozumiem dramatyczne okoliczności, w jakich musiał podjąć Pan tę decyzję" - zaznaczył także. Nazwał Jaruzelskiego mianem jednego z "architektów demokratycznej przebudowy państwa".

***

Wiceprzewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Michel Friedman ustąpił ze wszystkich zajmowanych stanowisk publicznych na skutek skandalu związanego z nielegalnym posiadaniem i zażywaniem przezeń narkotyków.

***

Polska nie powinna ignorować listów ostrzegawczych Komisji Europejskiej, wskazujących na zaległości w przygotowaniach do członkostwa Unii Europejskiej

? oświadczył włoski minister ds. europejskich, Rocco Buttiglione. "Jako przyjaciel Polski, radziłbym nie ignorować listów ostrzegawczych Komisji, nawet jeśli nie jest ona nieomylna".

***

Wedle statystyk Unii Europejskiej, we Włoszech nielegalnie wykonuje zawód stomatologa ok. 50 proc dentystów.


Są to głównie technicy dentystyczni (70%) ale także sklepikarze (10%), policjanci (8%), motorniczy tramwajowi (6%) hydraulicy (4%), żołnierze 2%). Na 40 tys. dyplomowanych dentystów przypada około 40 tys. oszustów. Dr Gizeppe Renzo prezes narodowej federacji włoskich dentystów (FNOMCeO) przestrzega pacjentów, że korzystanie z usług dentystów-amatorów jest związane z ogromnym ryzykiem. Przypominamy jednocześnie, że ostatnie badania legalności pobieranych rent we Włoszech wykazały ogromne nadużycia (najbardziej spektakularny był tu przypadek inwalidy z Neapolu, pobierającego wysoką rentę jako niewidomy ? jak wykazała kontrola, zatrudniony był on w innej firmie jako kierowca tira).

***

"Jest jeszcze wiele spraw do zrobienia, np. wprowadzenie kolejnych kas fiskalnych, dla lekarzy i adwokatów. Wiadomo, że będzie protest i niezadowolenie, ale to trzeba zrobić"

powiedział Jerzy Hausner, minister gospodarki i pracy, na spotkaniu z przedsiębiorcami. Dodał, że dzięki temu poszerzy się baza podatników.

***

Wszystkie nowo zasadzone drzewka w szwacińskim lasku pod Godzieszowicami w rocznicę tragedii 11 września rosną wspaniale, choruje jedynie dąb kolumnowy zasadzony przez Leszka Millera.


Wójt gminy Godiszowice Józef Podłużny przyznał, że pomimo wszelkich starań i opieki dąb prawdopodobnie uschnie.

***

Ośrodki wczasowe, łódź motorowa, domki jednorodzinne i samochody kupowała z pieniędzy przeznaczonych na drogi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Takie dane zawiera pokontrolny raport NIK.

***

Władze Wietnamu zakazały reklamy papieru toaletowego, podpasek i prezerwatyw, jako towarów nieestetycznych.

 

***

Ministerstwo Zdrowia Nowej Zelandii w ramach walki z otyłością planuje wprowadzić zakaz jedzenia wysokokalorycznego dla nieletnich.

Są nawet propozycje dorzucenia do tej listy napojów gazowanych, słodyczy i czekolady, a także zakazu otwierania fastfoodowych barów nie bliżej niż 1 km od szkoły.

***

Jedynym typem wycieczek turystycznych, który nie ucierpiał z powodu zamachów terrorystycznych, są oferty wakacji dla nudystów.

Rocznie 400 milionów dol. Wyluzowane golasy nie boją się terrorystów.

***

Rząd francuski zabronił w urzędach państwowych stosowania zwrotu e-mail. Zamiast niego należy stosować "courriel".

 

***

Wilhelm McCleary przegrał sprawę w sądzie i musi zapłacić grzywnę w wysokości 690 $.

Na jego stacji benzynowej informacja "full service" i "plein service" były jednakowej wielkości, a wedle Inspekcji Językowej w Quebeku ma dominować język francuski. Nakaz sądowy McCleary otrzymał, oczywiście, po francusku.

***

Do łomżyńskiej prokuratury trafił wniosek o sprawdzenie bilingów prezydenta Łomży Jana Brzezińskiego ? istnieje podejrzenie, że wysłał on ze swojego służbowego telefonu 800 SMS-ów (na koszt ok. 2 tysięcy złotych), głosując na swoją kandydaturę w plebiscycie "Osobowość roku 2002".

 

***

W londyńskim metrze pojawiły się plakaty nagiego komika brytyjskiego Grahama Nortona, zasłaniającego genitalia portretem Jana Pawła II.

Kościół katolicki Anglii pozwał do sądu wydawcę reklamy, gazetę "Time Out" za obrazę uczuć religijnych. Przedstawicielka gazety Laura Lee Davis broniła się, twierdząc, że nikogo nie chcieli obrazić, bo... portret papieża był w ramce.

***

Mieszkaniec Santa Cruz w Kalifornii dostał 3 tys. 236 dol. w ramach odszkodowania od American Airlines, które spuściły mu na pokład statku dwie zamarznięte kule odchodów z samolotowej toalety.

 

***

Jak podaje Fox News, w USA powstała sieć klubów fitness "Ruff Yoga" z jogą dla psów i ich właścicieli.

 

***

W Anglii rozpoczęła się debata, skąd pochodzi sławna potrawa lasagna.

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że odnaleźli receptę pochodzącą z XIV w. Przedstawiciel włoskiej ambasady powiedział, że z pewnością była to dobra potrawa, ale nie ta sama, którą wylansowali Włosi.

***

Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że duńskie podatki od nowych aut w wysokości 180% wartości pojazdu nie są niezgodne z unijnym prawem.

Trybunał dodał w wyjaśnieniu, ze duńskie przepisy podatkowe nie naruszają przepływu towaru, nie dyskryminują firm oraz nie faworyzują duńskich producentów aut.

***

Siedmiu mężczyzn z Trójmiasta założyło organizację "Mężczyźni na falach".

Zbierają pieniądze na kuter rybacki, którym chcą popłynąć do Holandii ? tam w ramach rewanżu za wizytę holenderskich feministek mają zapraszać na pokład kobiety chcące się poddać zabiegowi inseminacji.. Pomysłodawca, Piotr Czerski przyznał, że za pomocą swojej strony internetowej (www.menonwaves.xx.pl) organizacja otrzymuje głosy poparcia z całego świata. Do strony napływa też mnóstwo fotoofert kobiet z Polski z prośbą o "zawitanie do ich portu".

***

Poseł Edward Płonka z PO zaproponował, by do hymnu Polski dopisać zwrotkę o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

 

***

Robert Mugabe prezydent Zimbabwe w ramach obiecanej reformy postanowił już dłużej nie dokładać do ciężkiej służby dla dobra kraju i podniósł swoje uposażenie o 600%. Rocznie będzie zarabiał 20 mln dolarów zimbabwańskich (360 tys. USD).

Obecnie 70 % mieszkańców kraju nie ma pracy i co czwarty obywatel kraju głoduje.

***

USS "Ronald Reagan" to pierwsza jednostka amerykańskiej marynarki wojennej, nazwana imieniem żyjącego jeszcze prezydenta USA.

Jest nią lotniskowiec o napędzie atomowym, zabierający na pokład 6 000 żołnierzy, mierzy 330 metrów długości i wznosi się nad powierzchnię wody na wysokość 20 pięter. Jednorazowo może zabrać na pokład 80 samolotów. Uroczyście ochrzciła go Nancy Reagan.

***

Przywódca Libii pułkownik Maummar Kadafi oświadczył podczas szczytu Jedności Afryki w Maputo że wirus HIV, zarazki malarii i mucha tse-tse to dar zesłany przez Boga Afryce, mający na celu powstrzymanie kontynentu przed rekolonizacją.

 

***

Nowe oddziały policji w Iraku zostały wyposażone w paski do mundurów projektowane specjalnie na tę okazję przez Calvina Kleina.

W kolekcji kosmetyków dla panów autorstwa Jeana Paula Goaultiere'a znalazły się po raz pierwszy szminki.

***

Posłanka Samoobrony z Pokarpacia Maria Zbyrowska sposobi się do namalowania portretu Andrzeja Leppera.

W ten sposób posłanka chce złożyć "wyrazu hołdu i oddania przywódcy Samoobrony i ma nadzieję, że portret zawiśnie w Sejmie". Dodaje jednocześnie, że najbardziej gustuje w malowaniu martwej natury.

***

Andrzej Lepper, komentując obecną klasę polityczną, wyznał: Ludzie mają już dość tych wszystkich rozmazańców: kombinatorów z SLD, skoczków z PO, przechrztów z PiS czy gamoni z PSL. Chcą kogoś zdecydowanego i twardego, jaki ja jestem.

 

***

24-letniej kobiecie sąd norweski odebrał dwie córki z powodu zbyt niskiego IQ (poziomu inteligencji).

Dopiero po awanturze w mediach test powtórzono, kobieta osiągnęła w drugim badaniu zadowalający próg i dzieci z opieki społecznej oddano matce.

***

Komunistyczna Partia Polski korzysta ze wsparcia SLD i mediów (ogłasza anonse w "Trybunie") oraz bezpłatnie korzysta z lokalu SLD przy ulicy Rozbrat.

W nowym statucie KPP zapisano: partia źródeł swej idei upatruje w idei komunistycznej, w niej widzi bowiem przyszłość świata. Partia wydaje swój miesięcznik "Brzask". Członek zarządu KPP Józef Berta na łamach "Newsweeka" nawołuje: Zachowujemy tradycję, by nie zgasł płomień komunizmu na świecie. W przyszłości chcemy przejąć władzę.

***

Sto tysięcy gumowych kaczek, żółwi i żab dopływa do wybrzeży nowej Anglii w USA.

Jest to transport zabawek, który 11 lat temu wypadł z kontenera statku podczas burzy. Naukowcy twierdzą, że 11-letnia odyseja gumowych kaczuszek dostarcza cennych wskazówek o prądach morskich. Kaczuszki zwiedziły już Pacyfik, Morze Arktyczne i Atlantyk. Oceanografowie śledzą też los 34 tysięcy par rękawic hokejowych, które dryfują po Morzu Arktycznym.

***

Duński kontyngent wojskowy przybył do Iraku wyposażony w pługi śnieżne, sól do posypywania gołoledzi oraz kosiarki do trawy.

Zabrakło już miejsca na zabranie np. leków i medykamentów.

***

Co najmniej 2 miliony złotych wynosiły odprawy odwołanych od 19 października 2001 roku szefów resortów, urzędów wojewódzkich i centralnych.

Gabinet Leszka Millera pobił wszelkie rekordy w dziedzinie dymisji i odpraw.

***

W parlamencie nowozelandzkim powstał pomysł opodatkowania gazów wydalanych przez krowy i owce. Oburzeni farmerzy rozpoczęli akcję wysyłania paczek ze zwierzęcymi odchodami politykom proponującym tego rodzaju podatki.

***

Kilka milionów złotych kosztował podatników urlop prezydenta Kwaśniewskiego w Juracie (ochrona prezydenta liczyła około tysiąca osób).

Dla prezydenta wybudowano m.in. specjalną przeszkloną wieżę widokową, by mógł podziwiać morze.

***

Według OBOP, 52% Polaków głosujących na tak w referendum Europejskim przyznała, że wpływ na ich decyzję miała wypowiedź Jana Pawła II.

 

***

Światowy Kongres Żydów (WJC) zamierza wystąpić z prośbą do hierarchów Kościoła katolickiego o to, by przeprosili oni Żydów za milczenie w czasie Holocaustu.

***

W Stanach Zjednoczonych benzyna jest najdroższa od wielu lat: dochodzi do 1,45 zł za litr.

 

***

Dziennie unijne instytucje przesyłają do Polski ok. 150 dokumentów.

 

***

Władze Kraju Stawropolskiego i Kraju Krasnodarskiego (Rosja) wprowadziły ustawę zabraniającą rolnikom posiadania gospodarstw mniejszych niż 300 hektarów.

Ma to na celu powstrzymanie powstawania gospodarstw indywidualnych i powrót kołchozów.

***

Pan Lech Kaczyński, prezydent Warszawy przyznał 8 tys. złotych dotacji organizacji Lambda, która chce przeznaczyć pieniądze na program leczenia prostytuujących się gejów.

 

***

W Nowym Jorku powstała restauracja, w której klienci jedzą w całkowitej ciemności. Kelnerki wyposażone są w noktowizory.

***

Wyświetlony 11629 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.