Jerzy Burliński

Jerzy Burliński

wtorek, 21 grudzień 2010 15:38

www.społeczeństwo/elita.pl

Podobno, na podstawie wnikliwej analizy działu drobnych ogłoszeń, można przewidzieć preferencje polityczne społeczeństwa, jego oczekiwania i obawy, a nawet rewolucje...

wtorek, 21 grudzień 2010 14:19

www.społeczeństwo/elita.pl

Podobno, na podstawie wnikliwej analizy działu drobnych ogłoszeń, można przewidzieć preferencje polityczne społeczeństwa, jego oczekiwania i obawy, a nawet rewolucje...

sobota, 13 listopad 2010 12:42

Dwie Polski

Słabo poznanym i opisanym fenomenem polskiej historii jest fakt, że przez około 200 lat funkcjonowały dwie Polski: krajowa i emigracyjna. Od upadku powstania kościuszkowskiego, a szczególnie po likwidacji Księstwa Warszawskiego, Polska, jako formacja polityczna i kulturalna, rozpadła się na dwie części. Do dzisiaj, na potrzeby nauki o literaturze pisarzy romantycznych dzieli się na krajowych i emigracyjnych, z wyraźną przewagą po stronie tych drugich... Sztandarowy utwór Mickiewicza, "Dziady", dzieli się na pisaną pod zaborami część kowieńsko-wileńską i na tę pisaną w ówczesnym wolnym świecie.

piątek, 12 listopad 2010 14:43

Zboczeńcy!!!

Nie pamiętam już szczegółów ani dokładnych dat. Jakieś 10, a może więcej lat temu, w jakiejś gazecie wyczytałem interesującą acz mało smaczną historię. W jednym z dużych miast włoskich, przy okazji jakiejś wielkiej awarii kanalizacyjnej w centrum, odkryto, że w publicznym szalecie zainstalowano skomplikowany i kosztowny system kamer i mikrofonów... Ktoś zadał sobie trud i poniósł znaczne koszty, aby w większości kabin WC zainstalować kamery i mikrofony włączane automatycznie w chwili użycia zamka blokującego drzwi kabiny.

piątek, 24 wrzesień 2010 10:27

Śmierć na raty Kiedy umarła II RP?

1 września 1939 roku.
Tego dnia narodowo-socjalistyczne Niemcy zaatakowały Polskę. Państwo Polskie, mimo pewnego uszczuplenia terytorium, istniało nadal. Dwa dni później, 3 września, nasi sojusznicy (?) zakomunikowali władzom Państwa Polskiego o wypowiedzeniu Niemcom wojny na podstawie układów zawartych z tymże Państwem.

(...) jolka ? żaglówka, łódź żaglowa sportowa lub turystyczna, o małych wymiarach, najczęściej z jednym lub dwoma żaglami (...) Okręty i żegluga, Wyd. Naukowo-Techniczne, Warszawa 1977

wtorek, 31 sierpień 2010 19:45

Mali wielcy (Cz. I) Monako

Nauka stosunków międzynarodowych zna pojęcie "państw niewielkich", lub zamiennie, "państw karłowatych". Pojęcia te w sposób rażący grzeszą brakiem precyzji czy wręcz arogancją.
"Niewielkość" to pojęcie bardzo względne. Pod koniec XIX wieku Belgia i Holandia uchodziły za światowe mocarstwa. Państwa te dysponowały własnym imperium kolonialnym, odpowiednią flotą handlowa i wojenną. Tymczasem w Rosji istniały magnackie majątki ziemskie przewyższające swoją powierzchnią obszar każdego z tych państw.
Karzeł to osobnik nienaturalnie niski, to dorosły o wzroście dziecka, przede wszystkim to człowiek chory, cierpiący na chorobę przysadki mózgowej. Tymczasem....

wtorek, 31 sierpień 2010 18:59

Andora - Mali wielcy (Cz. II)

Gdyby zrobić w Europie konkurs na najmniej znane państwo tego kontynentu, jestem przekonany, że zwycięzcą okazałoby się

poniedziałek, 30 sierpień 2010 10:19

San Marino

Wśród karłowatych państw Europy na szczególną uwagę zasługuje Repubblika di San Marino.

poniedziałek, 30 sierpień 2010 08:42

Mali wielcy (Cz. IV) Watykan

Status Civitatis Vaticanae

Tak brzmi oficjalna nazwa w urzędowym, łacińskim języku.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.