Wydrukuj tę stronę
wtorek, 01 czerwiec 2010 14:36

Wehikuł czasu czyli gazety pisały...

Napisane przez

Ju Te-szun

BY WSZYSTKIE KWIATY MARKSIZMU-LENINIZMU ROZKWITŁY JESZCZE WSPANIALEJ

Tylko ludzie, którzy z całkowitą ufnością patrzą w przyszłość, mogą stwierdzić bez wahania, że w ich szeregach istnieją sprzeczności dziś i że mogą one utrzymać się nawet jutro. Wprowadzenie polityki ?Niech rozkwitają wszystkie kwiaty, niech współzawodniczą wszystkie szkoły? jest równoznaczne ze stwierdzeniem faktu istnienia w społeczeństwie różnych sprzeczności. Przyczynia się to jednocześnie do ich rozwiązania.
Czy istnieją przeszkody w realizowaniu obecnie tej polityki i co stanowi w tym wypadku główną przeszkodę? Niektórzy twierdzą, że jest nią sztandar wzniesiony przez doktrynerów, inni znów ? że chodzi o administracyjne rozkazy biurokratów. Jakkolwiek doktrynerzy i biurokraci są w gruncie rzeczy porządnymi ludźmi, to jednak ich działalność może spowodować zwiędnięcie wielu odmian kwiatów i kres współzawodnictwa różnych szkół. Może się ponadto zdarzyć, gdy wiele gatunków kwiatów rośnie razem, że piękne kwiaty będą sąsiadowały z chwastami, a nawet z trującym zielskiem. Co robić w takim wypadku?

Niektórzy sądzą, że zakazywanie rozrostu wszelkiemu zielsku to stosowanie się do błędnych metod administracyjnych i że w ten sposób nie da się rozwiązać żadnych zagadnień. Należy ponadto stwierdzić, że kwiaty hodowane w cieplarni nie są odporne na mróz. Tymczasem niezwyciężony marksizm-leninizm hartuje się w toku walki z różnymi błędnymi poglądami.

Zeszyty teoretyczno-polityczne?, 3-4, 1957

 

 
Razem z Polską Ludową
?Caritas? ? znaczy miłosierdzie. Ale niewiele z miłosierdziem miała wspólnego działalność dotychczasowych kierowników zrzeszenia, noszącego tę nazwę. Z prasy codziennej i radia znane są już powszechnie skandaliczne fakty nadużyć, ujawniające oblicze dotychczasowych władz ?Caritasu?. Fałszowano księgi i kwity, przywłaszczano towary i pieniądze dla celów osobistych lub politycznych, wrogich Polsce Ludowej. Fakty te musiały do głębi wstrząsnąć każdym uczciwym człowiekiem. W całym kraju odbyły się zebrania z masowym udziałem księży... którzy potępili antyludową działalność reakcyjnej części kleru... Olbrzymia większość katolików polskich wyraźnie i stanowczo pragnie się odciąć od bagna afer kryminalnych i wrogiej ludowi działalności politycznej.... O tym, że mimo postawy reakcyjnej części hierarchii kościelnej, wszyscy księża-patrioci pragną porozumienia między państwem i kościołem, że pragnie tego społeczeństwo, świadczą liczne wypowiedzi księży na naradzie:

? Nauczanie miłości ojczyzny ? mówił prezes Krajowego Zarządu ?Caritasu?, ks. proboszcz A. Lemparty ? i szacunku dla tych, którzy pracą swą zdobyli prawo, aby kierować życiem państwa, które jest wspólnym naszym dobrem, czyż jest coś w tym sprzecznego z prawdami głoszonymi od wieków przez Kościoł?

?Moda i Życie?, 53, 1950


USA: Z danych statystycznych ogłoszonych przez ministerstwo pracy USA wynika, że wzrost cen osiągnął tam w chwili obecnej swój szczytowy punkt. Wskaźnik cen wzrósł w porównianiu z 1939 r. o 81,6 proc., przy czym, jak utrzymuje dziennik New York Daily Worker, dane ministerstwa pracy są celowo pomniejszane.

FRANCJA: We Francji wskutek nieustannego wzrostu cen koszty utrzymania w ciągu ostatnich 6 miesięcy wzrosły o 15 proc.

?Trybuna Ludu?, 8 marca 1951


Piętrzą się stosy materiałów. Cała wielka hala pracowni odzieżowej aż drży od huku i szumu maszyn. Apolonia Sakowska, trzykrotna już, mimo młodego wieku, przodownica pracy w Zakładach im. 17 stycznia, jest cała skupioną uwagą nad taśmą materii, która błyskawicznie mknie pod jej sprawnymi rękoma.
? Tak się pani spieszy, by wykonać swe zobowiązania na 8-go marca?
Jej młodziutka twarz rozjaśnia się uśmiechem, gdy odkrzykuje poprzez łoskot maszyn:
? Tak, żeby godnie uczcić to święto! Żeby wszystkich obszyć, by sklepy były pełne towaru i żebyśmy wykonali prędzej nasz plan sześcioletni.
? To pani rzuciła wyzwanie innym taśmom?
? Tak, ja. Nasza taśma zobowiązała się wykonać 130 proc. normy i to wysokojakościowej, bez żadnych braków!


?Moda i Życie?, 56, 1950

 

PRACĄ CZCIMY NASZE ŚWIĘTO - 8 MARCA

Katastrofalna sytuacja gospodarcza w krajach kapitalistycznych
- wynikiem szaleńczego wyścigu zbrojeń

Wyświetlony 5433 razy

Najnowsze od

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.