wtorek, 29 czerwiec 2010 11:55

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

Księża z archidiecezji poznańskiej chcą, aby wierni, którzy uczęszczają na niedzielne msze święte, mogli sami wybierać tematykę homilii. Kapłani chcą w ten sposób zapobiegać nudzie oraz wzbogacić życie duchowe wiernych. Obecnie księża na synodzie dyskutują nad sankcjonującym to dokumentem.

 

***
Papież Benedykt XVI powinien zostać natychmiast usunięty ze swego stanowiska za podsycanie wrogości między różnymi wyznaniami (...) i obraźliwe dla islamu uwagi ? głosi oświadczenie około tysiąca muzułmańskich duchownych i uczonych wydane na zakończenie jednodniowego spotkania w Lahaur, we wschodnim Pakistanie. Papież i wszyscy niewierni powinni wiedzieć, że żaden muzułmanin, w żadnych okolicznościach nie może tolerować obrazy Proroka ? napisali autorzy oświadczenia, dodając, że jeśli Zachód nie zmieni swego stosunku do islamu, poniesie poważne konsekwencje. Wypowiedź Papieża potępił wcześniej pakistański parlament.
***
Przyłapana na całowaniu się podczas spaceru w czasie ramadanu para młodych Egipcjan została skazana na karę grzywny w wysokości 100 funtów egipskich (17,5 dolara) każde. Sędzia trybunału w Kairze uznał, że nie można puścić występku płazem. 25-letni oskarżony bronił się, mówiąc, że jego 21-letnia towarzyszka jest jego koleżanką i całuje ją, ilekroć się spotykają, bo traktuje ją jak siostrę.
***
Kenijska definicja prawna młodzieży to ludzie w wieku od 15 do 30 lat. Rząd kenijski proponuje jednak, aby młodym można być formalnie do pięćdziesiątki. Propozycję takiej modyfikacji złożył minister do spraw młodzieży Mohammed Kutim, argumentując, że w ten sposób więcej Kenijczyków będzie mogło skorzystać ze środków z rządowego "funduszu młodzieżowego", ustanowionego w tym roku i opiewającego na 1 miliard kenijskich szylingów (14 milionów USD). Jeśli parlament podzieli opinię ministra, do młodzieży będą się w Kenii zaliczać nawet ci, którym pozostanie pięć lat do emerytury; wiek emerytalny w tym kraju wynosi 55 lat.
***
Najpopularniejszą luksusową wódkę Szanghaju zdobi logo łudząco podobne do znaczka Solidarności. Związku nie stać jednak na wytoczenie procesu producentowi alkoholu.
***
Kontrowersje wokół pomnika dziewczyn, które wygrały w chińskiej wersji telewizyjnego programu "Idol". Chodzi o to, że pomnik, pokazany na Pekińskim Festiwalu Sztuki, przedstawia "idolki" w pozie zarezerwowanej dotąd wyłącznie dla bohaterów narodowych. Czterometrowy monument ukazuje dziewczęta w pozie rewolucjonistów i przodowników pracy. Tyle że zamiast sierpa i młota trzymają jedną ręką mikrofon, a druga ręka jest wzniesiona w geście zwycięstwa. Pomnik nie przypadł do gustu zwłaszcza starszemu pokoleniu Chińczyków, którzy uznali go za przejaw braku szacunku młodych wobec historii.
***
Mongolski parlament debatuje nad ustawą regulującą korzystanie z imienia słynnego Dżyngis-chana. Chce zapobiec nadużywaniu i w rezultacie inflacji wartości, jaką ma dla Mongołów imię władcy i dowódcy, który w XIII w. stworzył jedno z największych imperiów w dziejach świata. Odkąd Mongolia wyszła z cienia ZSRR w 1991 roku, imieniem Dżyngis-chana nazwano niejeden gatunek wódki i piwa oraz wiele innych produktów handlowych. Projekt ustawy przewiduje, że prawo do korzystania z imienia Dżyngis-chana w celach komercyjnych będzie przyznawał jedynie rząd i będzie się ono wiązało z uiszczaniem opłaty licencyjnej. Ustawa ma też dać prezydentowi Mongolii prawo wyboru oficjalnego wizerunku Dżyngis-chana. Obecnie istnieje ich około dziesięciu.
***
Policja brazylijska musiała wypuścić z aresz- tu seryjnego mordercę, który przyznał się do zgwałcenia i zamordowania pięciu kobiet, ponieważ prawo zakazuje aresztowania osób nieprzyłapanych na gorącym uczynku w ciągu pięciu dni przed i dwóch dni po wyborach. Sfrustrowani funkcjonariusze uwolnili mordercę i natychmiast wszczęli ponowne śledztwo w celu wytropienia go po zakończeniu wyborów.
***
Wyświetlony 4022 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.