sobota, 31 lipiec 2010 18:47

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

Z danych za 2004 rok, które opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, podsumowujących frekwencję na niedzielnych mszach w ciągu ostatnich 25 lat, wynika, że Polacy coraz rzadziej chodzą do Kościoła. Co roku z polskich kościołów ubywa około 400 tysięcy wiernych, podczas gdy wiarę deklaruje 92 procent Polaków.

 

***
Poznańska spółka Pokolenie JP 2 złożyła wniosek o opatentowanie nazwy firmy i swoich produktów. Wnioskowi stanowczo sprzeciwiła się poznańska Kuria Metropolitalna, która nie zgadza się na wykorzystywanie do celów komercyjnych nazwy nawiązującej bezpośrednio do osoby Jana Pawła II. To wielki nietakt i nadużycie ? stwierdził rzecznik kurii ks. Maciej Szczepaniak. Spółka powstała kilka tygodni po śmierci Jana Pawła II. Jej działalność polega na sprzedawaniu kubków i plastikowych opasek z napisem "Pokolenie JP2". Założyła także fundację, która ma wspierać potrzebujących i zapewniać stypendia uzdolnionym artystom. Właściciele spółki twierdzą, że mają kontakt z księżmi, którzy nie widzą nic złego w działalności firmy, a nawet zamawiają opaski. Spółka planuje umieszczanie napisu "Pokolenie JP2" na kartach do gry, perfumach, okularach przeciwsłonecznych, torbach plażowych, bidonach, podkładkach pod myszy.
***
3000 Euro grzywny oraz 6000 Euro do podziału dla aktywistów homoseksualnych nakazał zapłacić sąd w Lille francuskiemu parlamentarzyście, Christianowi Vanneste, oskarżonemu o homofobiczne wypowiedzi, a konkretnie sprzeciw wobec wprowadzenia prawa karzącego za "homofobię". W efekcie, został skazany na mocy nieobowiązującego prawa, którego wprowadzenie krytykował. Skazany zapowiedział apelację wyroku, który podaje w wątpliwość wolność słowa oraz godzi w prawo do wolności religii, gdyż zakaz wypowiedzi krytycznych wobec homoseksualizmu prowadzi do stawiania pod sąd osób cytujących nauczanie głównych religii.
***
Wciągnięcie silnych uprzedzeń wobec homoseksualistów na listę chorób i zaburzeń psychicznych, z której w 1973 r. usunięto sam homoseksualizm, postuluje prof. Edward Dunbar z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) jest najbardziej poważanym na świecie spisem zaburzeń i chorób wymagających leczenia psychiatrycznego lub psychologicznego. Prof. Dunbar uznawany jest za eksperta w dziedzinie "przestępstw nienawiści" i pracuje jako konsultant w wydziale policji miejskiej Los Angeles. Dyrektor ds. badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego Darrel A. Regier popiera badania nad patologicznymi uprzedzeniami. Alvin F. Poussaint, profesor psychiatrii Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Harvard, zgadza się z klasyfikacją osób z silnymi uprzedzeniami jako paranoidalnych. Dodaje: Wyobrażają sobie, że ludzie zrobią im jakieś złe rzeczy, że ich skrzywdzą, i czują, że muszą coś zrobić, żeby się bronić. Kiedy osiągną to stadium, są już bardzo upośledzeni. Shama Chaiken z Kalifornijskiego wydziału karnego potwierdza: Traktujemy rasizm i homofobię jako zaburzenia urojeniowe.
***
Nie tylko lekarze, ale również duchowni powinni zostać przymuszani do postępowania wbrew swojemu sumieniu, nalega ciało doradcze UE. Sieć Niezależnych Ekspertów do spraw Przestrzegania Praw Człowieka zaleca, aby prawo do "małżeństw" homoseksualnych, jak również prawo do aborcji, uznać za ważniejsze od prawa lekarza czy duchownego do odmowy brania udziału w procedurach niezgodnych z jego światopoglądem ? "żadna forma dyskryminacji na podstawie orientacji seksualnej nie może być tolerowana". Podobne rekomendacje (w efekcie anulujące prawo do obiekcji ze względu na światopogląd) wydało to samo ciało doradcze w stosunku do pracowników medycznych, którzy, według ekspertów, nie mają prawa odmawiać udziału w aborcji, gdyż zabieg ten należy do międzynarodowych praw człowieka.
***
Arcybiskup Desmond Tutu rzucił wyzwanie George'owi Bushowi, nazywając Osamę Bin Ladena częścią Bożej rodziny i wzywając do zamknięcia obozu w Guantanamo. Arcybiskup wygłosił swoją kontrowersyjna opinię w przemówieniu do Światowej Rady Kościołów (WCC). Tutu przypomniał, że dla Boga wszyscy należymy do jednej rodziny. W społeczności tej arcybiskup umieścił wszystkich: Busha, Bin Ladena, gejów, lesbijki oraz osoby heteroseksualne. Wszyscy są kochani i cenni ? stwierdził.
***
Na niemieckiej filii aukcji internetowej eBay można kupić hostię konsekrowaną przez papieża Benedykta XVI. Sprzedawca wyjaśnia, że otrzymał ją w grudniu zeszłego roku na Mszy św. w Watykanie, a sprzedaje ją po to, aby mogła trafić do np. starszej czy chorej osoby, która nie może osobiście odwiedzić Stolicy Apostolskiej. Cena wywoławcza została ustalona na 1 euro, ale zainteresowanie jest niewielkie. Do aukcji stanęły cztery osoby, które podbiły cenę do 16 euro. Portal eBay nie zawiesił aukcji, gdyż jest ona charytatywna. Sprzedawca zadeklarował, że zysk ze sprzedaży przeznaczy na potrzeby Kościoła.
***
Ksiądz Giuseppe Moscati ? szef włoskiego wydawnictwa publikującego i promującego muzykę kościelną powiedział agencji CNS, że jest mało prawdopodobne, by w planowanych nagraniach modlitw Jana Pawła II wziął udział Michael Jackson. Mimo że Jackson został oczyszczony z zarzutów o molestowanie seksualne dzieci, to nie można łączyć go z osobą polskiego papieża. Watykanowi byłoby bardzo trudno przyjąć ten projekt ? tłumaczy ksiądz Moscati.
***
Kościół luterański w Szwecji zdecydował się na instalowanie w świątyniach automatów, za pomocą których będzie można wpłacać dowolne sumy na tacę. Karty płatnicze i kredytowe są już tak powszechne, że wielu wiernych nie pamięta przed pójściem do kościoła o zaopatrzeniu się w gotówkę. Początkowo automaty, które są dość drogie, będą instalowane w największych świątyniach oraz w zabytkowych kościołach odwiedzanych przez turystów.
***
W Glasgow (Szkocja) muzułmanie zażądali, żeby w szkole podstawowej, do której chodzą ich dzieci, były uczone głównie wiary muzułmańskiej. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest to szkoła katolicka.
***
Premier Włoch Sylwio Berlusconi zapowiada, że jeśli wygra kwietniowe wybory, to osoby po 70. będą jeździć koleją bez biletów, chodzić za darmo do kin, muzeów i na stadiony, nie będą też płaciły za abonament radiowo-telewizyjny.
***
72-letni Shiv Charan, mieszkaniec Radżastanu w Indiach, po raz 37 przygotowuje się do egzaminów wstępnych do szkoły średniej. Charan obiecał sobie, że dopiero kiedy uzyska licencjat, będzie mógł się ożenić. Tę przysięgę złożył 36 lat temu. Nie przypuszczał wtedy, że z powodu matematyki, z którą od dzieciństwa miał kłopoty, przyjdzie mu tak długo czekać na spełnienie marzeń o ślubie.
***
43-letni mężczyzna, który twierdzi, że ma obsesję na punkcie klamek, został skazany przez sąd w amerykańskim stanie Wisconsin na trzy lata więzienia za kilka włamań, w których, prócz klamek, ukradł narzędzia i materiały budowlane. Jeffrey Steven Laufer zeznał przed sądem, że prócz ukochanych klamek dla niepoznaki kradł z placów budowy także inne przedmioty. Chciał ukryć swoją "słabość", by wyglądało to na zwykłe włamania. Laufer musi teraz zapłacić odszkodowanie okradzionym ludziom i oddać klamki.
***
Większość kierowców regularnie mówi do swoich samochodów ? wykazał sondaż zorganizowany podczas British International Motor Show. Połowa kobiet uważa, że ich samochód ma osobowość, a wśród mężczyzn odpowiednio 37 proc. Co 15 kobieta przyznała, że nadała swojemu pojazdowi pieszczotliwe imię.
***
Władze San Francisco przygotowują projekt utylizacji odchodów zwierząt domowych i przerabiania ich na energię. Szacuje się, że w tym mieście przebywa około 120 tysięcy psów. Badania wykazały, że wytwarzają one około cztery procent odpadów składowanych później na miejskich wysypiskach. Odchody jednak można przetworzyć w biogaz, który później zasili elektrownie lub ciepłownie. W całych Stanach Zjednoczonych zwierzęta wytwarzają około 10 mln ton odpadów.
Biomasę przerabia się w energię już w Europie w Zurychu, Frankfurcie nad Menem i Wiedniu.
***
Bośniacki dentysta z Banja Luki ozłocił swojemu psu ząb w nagrodę za lojalność. Dentysta powiedział, że cały zabieg pokrywania zęba złotem zajął mu cztery godziny, ale pies dzielnie to zniósł i nie ruszył się z fotela. Uważa, że zwierzak to docenia i często zadowolony prezentuje go innym.
***
Brytyjscy weterynarze potwierdzili, że psy, podobnie jak ich właściciele, posługują się regionalnymi akcentami. Analiza dźwięków wydawanych przez psy z różnych zakątków Wielkiej Brytanii wykazała, że najbardziej "z akcentem" szczekają psy ze Szkocji i okolic Liverpoolu.
***
Nagi wędrowiec Stephen Gough zakończył swoją drugą pieszą podróż dokoła Wielkiej Brytanii. 46-letni Gough i jego 34-letnia partnerka Melanie Roberts przewędrowali 8 miesięcy w temperaturze ok. 5 st. C. Gough, który poprzednią trasę przebył samotnie, wyliczał dziennikowi "The Mirror" zalety wędrówki we dwoje: Było nam milej i cieplej. Częstowano nas whisky i innymi przysmakami, a niektórzy nawet filmowali nas kamerami. Para nagich wędrowców podczas ich ostatniej wyprawy była dwukrotnie aresztowana za odmawianie okrycia się. Pozwolono im dokończyć wycieczkę, ale zakazano dalszych pieszych podróży na golasa.
***
Na karę dożywotniego więzienia indyjski sędzia skazał złodzieja, gdy oskarżony rzucił w niego butem. Sędzia wydał tak surowy wyrok, mimo że udało mu się uniknąć uderzenia. Użycie obuwia jako "pocisku" nie jest czymś nowym w sądach w Bombaju. Aby zapobiec takim incydentom, niektórych oskarżonych doprowadza się na salę sądową boso.
Wyświetlony 4536 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.