czwartek, 30 wrzesień 2010 08:14

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

 90 tysięcy stron liczy komplet aktów prawnych UE w języku polskim. Rząd polski obiecuje, że już niedługo będzie można go nabyć (2 tysiące euro w wersji papierowej i tysiąc euro w wersji elektronicznej).
***


J. Chirac i G. Schreder podczas szczytu w Paryżu wystąpili z propozycją zmuszenia pozostałych 25 państw członkowskich do podniesienia podatków. Skuteczną metodą miałoby być zablokowanie funduszy pomocowych dla państw nie chcących się podporządkować dyrektywom.


***


Z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w Sulęcinie splendoru festynowi dodał zespół Lady Pank (gaża zespołu 30 tys. złotych, wypłaconych z kasy miejskiej). Lider zespołu przed koncertem wyrzucił gości z Niemiec, Holandii i Francji, krzycząc w ich stronę: Wy tam, w tych garniturach, wyp... z tych ławek! Dla emerytów nie gramy!. Burmistrz Sulęcina zażądał od Borysewicza przeprosin.


***


Na Helu żandarmeria wojskowa złapała bezdomnych, którzy demontowali masywne stalowe drzwi do wojskowego bunkra, chcąc je sprzedać do składnicy złomu. Jeden z zatrzymanych tak zwierzył się "Dziennikowi Bałtyckiemu": W tej Unii to nawet kapsli nie można zbierać.


***


W Tomaszowie Lubelskim mężczyzna znęcał się nad swoją żoną i nastoletnią córką, zmuszając je do słuchania w każdej wolnej chwili audycji Radia Maryja. Po kilku latach kobieta nie była już w stanie znieść tej sytuacji i złożyła skargę na policji. Funkcjonariusze badają, czy zachowanie ojca rodziny jest przestępstwem.


***


Wojciech Jaruzelski odmówił mianowania swoim imieniem ronda w Bełchatowie. Powód odmowy jest jeden: Jeszcze żyję ? oświadczył.


***


Ze strony internetowej miasta Sosnowiec usunięto hasło: Witamy w Sosnowcu ? tęczowym mieście. Tęcza, od wielu lat symbol śląskiego grodu, kojarzy im się zdecydowanie z flagą gejów i lesbijek, a takich skojarzeń chcieliby uniknąć rajcy miejscy Sosnowca.


***


Zarządca paryskiego cmentarza Pere-Lachaise nie ukrywa, że chętnie by przeniósł w inne miejsce grobowiec Jima Morrisona z The Doors. Szacowna nekropolia odwiedzana jest bowiem codziennie przez rzesze fanów zmarłego tragicznie muzyka, fani piją tam alkohol, wyrzucają zużyte strzykawki, a nawet kopulują na grobie muzyka, a z powodu braku miejsca (grobowiec jest niewielki) i na sąsiednich grobach.


***


Firma pogrzebowa Camino a Canaan z Satniago de Chile (Chile) oferuje w swym katalogu sprzedaż trumien z detektorem ruchu. Zarząd firmy tłumaczy, że wyszedł jedynie na przeciw oczekiwaniom klientów obawiających się tego, że zostaną pochowani żywcem. Na miejscu pochówku znajduje się alarm, dyskretnie wkomponowany w grobowiec. Firma Camino a Cannan informuje, że sprzedaż idzie nad wyraz dobrze.


***


Polscy nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz podpisali się pod listem otwartym do mieszkańców Krakowa i władz miejskich, wyrażając poparcie dla organizacji krakowskich Dni Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej.


***


Ministerstwo Rolnictwa Japonii zorganizowało uroczystości żałobne upamiętniające wybicie kilkuset tysięcy sztuk drobiu w ramach walki z ptasią grypą. Na podwyższeniu w kształcie ołtarza leżała oświetlona piramida jajek udekorowanych stokrotkami i liliami.


***


Urząd Marszałkowski w Opolu wsparł finansowo Tomasza Kamusella, który na Uniwersytecie Opolskim wydał pracę "Glosariusz regionalny województwa opolskiego" W trzech językach w Glosariuszu możemy przeczytać, że Śląsk to "część ziem niemieckich pod tymczasową administracją polski".


***


Grupa katechetyczna, liturgiczna, duszpasterska, sekcja poświęcona problemom rodziny a także wirtualny "konfesjonał", w którym, co prawda, nie można uzyskać rozgrzeszenia, ale udzielane są porady duchowe ? tak wygląda pierwsza wirtualna katolicka parafia we Włoszech, kolejne przedsięwzięcie mające na celu wyjście na przeciw religijnym potrzebom internautów.


***


Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk zatwierdziła zasady pisowni słownictwa religijnego, nad którymi od kilkunastu miesięcy pracowała Komisja Języka Religijnego. Zmiany pisowni dotyczą przede wszystkim używania wielkich i małych liter w słownictwie religijnym. Komisja postanowiła, między innymi, że nazwy sakramentów (chrzest, bierzmowanie, komunia święta ? wyjątkiem jest Eucharystia, Najświętszy Sakrament, Przenajświętszy Sakrament), okresów liturgicznych (adwent, wielki post, oktawa ? wyjątkiem jest Wielki Tydzień), obrzędów i zabaw (andrzejki, mikołajki), a także nazwy innych dni takich jak pierwszy piątek miesiąca, szabat czy niedziela należy pisać małą literą. Podkreśliła przy tym, że nazwy te użyte w kontekście ściśle religijnym mogą być pisane wielką literą, zwłaszcza gdy określają one ważne wydarzenie w życiu człowieka (Pierwsza Komunia, Konfirmacja).


***


Jacky Temmerman w telewizji belgijskiej tak podsumował incydent, jaki zdarzył się w rozgrywkach ligowych, gdy jeden z kibiców ściągnął mu spodenki: Niech sobie znajdą innego idiotę, który będzie świecił tyłkiem za 20 euro.


***


Jeden z brytyjskich supermarketów wprowadził nowość w postaci wózka na zakupy Trim Trolley. Nowy rodzaj wózka pomaga utrzymać kondycję robiącym zakupy, a nawet zrzucać wagę. Wyposażony jest w specjalny regulator oporu i ciężaru wózka, można dowolnie zmniejszać lub zwiększać wysiłek pchania nawet pustego wózka. Wózek bada też puls pchającego wózek, tętno oraz pokazuje ilość spalanych kalorii.


***


Stan Zamfra (Nigeria) rozpoczął kolejny etap wprowadzania islamskiego prawa szariatu. Oznacza to, między innymi, że wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały przerywać obowiązkowo pracę pięć razy dziennie by modlić się. Pozamykane i zlikwidowane będą też wszystkie inne miejsca kultu niezwiązane z islamem.


***


Berlińskie słowiki śpiewające w mieście przekraczają unijne normy hałasu ? zbadany rekordzista uprawiał trele dochodzące do 95 db ? unijna norma hałasu w mieście wynosi 80 db.


***


Po wielu miesiącach obietnic prezydent Zimbabwe Robert Mugabe spełnił swą obietnicę podania terminu odejścia z urzędu prezydenta: będzie to "prawdopodobnie" rok 2008.


***


Małżonka premiera Wielkiej Brytanii Cherie Booth walcząca o równouprawnienie kobiet nawołuje, by władze znalazły inne sposoby karania kobiet niż więzienie, gdyż wiezienie marnuje kobietom życie.


***


Naukowcy z Lancaster University wraz z inżynierami niemieckimi z firmy SAP wyprodukowali specjalne biurko komputerowe, gdzie między innymi tradycyjną mysz komputerową zastępuje specjalne pole mozaiki, po której wystarczy suwać rękę i pukać odpowiednim palcem w blat, zastępując tradycyjne klikanie myszą.


***


Polska Akcja humanitarna wycofała się z Iraku, gdyż uznała, że jest tam zbyt niebezpiecznie, by prowadzić akcje humanitarne.


***


Dymitra Kannellopoulou przewodnicząca Ruchu Greckich Prostytutek (KEGE) zaprotestowała w imieniu 7000 członkiń ruchu przeciwko ustawie godzącej w "swobodny przepływ handlu i usług". Nowa ustawa zabrania prostytutkom pracy w odległości mniejszej niż 200 metrów od kościołów, szkół, instytucji charytatywnych,. Dodatkowo przedstawicielki najstarszej profesji świata protestowały przeciwko zamknięciu kilkunastu domów publicznych na czas igrzysk olimpijskich. W tej sprawie spotkały się z ministrem spraw wewnętrznych.


***


"Ja ...... przyjmuję Ciebie .......... za męża/żonę i ślubuję Ci...." ? tak niedługo będzie brzmiała rota przysięgi ślubnej wypowiadanej w katolickich kościołach przez włoskich nowożeńców. Słowo "biorę" ma bowiem zostać zastąpione słowem "przyjmuję".


***


Najpierw zezwolono, aby w Szkocji mogły w niedzielę kursować promy, później wydano zgodę na urządzanie w hotelach zabaw tanecznych, aż w końcu kalwińska Szkocja zrezygnowała z ostatniego zakazu wprowadzonego jeszcze w czasach reformacji w 1560 roku: od 16 maja w tym kraju można handlować alkoholem także w niedzielę.


 

 

Wyświetlony 8729 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.