czwartek, 30 wrzesień 2010 08:16

Od redakcji

Napisane przez

Gdy rozum śpi, Złotą Palmę w festiwalu w Cannes otrzymuje Michael Moore... Temu lewackiemu propagandyście przyznano nagrodę nie za jakieś szczególne walory artystyczne jego dzieła, a za próbę podważenia wiarygodności amerykańskiego prezydenta, znienawidzonego przez postępowców całego świata. Zacietrzewienie, graniczące z amokiem, spowodowało, że nie zawahano się położyć na szalę prestiżu festiwalu. Jury jest międzynarodowe, ale rzecz dzieje się we Francji, gdzie od stuleci przesądy bierze się za szczyty racjonalizmu.


Dlaczego w ogóle wspominamy o tym błahym w sumie wydarzeniu? Bo to jeden ze spektakularnych przykładów, jak w naszych czasach sztuka pada ofiarą ideologii i polityki. A o tym właśnie ? w zastosowaniu do sztuk plastycznych ? piszemy sporo w tym numerze "Opcji".
Drugi powód jest taki, że tło histerii w Cannes i gdzie indziej stanowi okupacja Iraku. Ta zaś weszła w dziwną fazę. Oto wyczyny paru amerykańskich zboczeńców w bagdadzkim więzieniu mogą zaważyć nie tylko na przebiegu samej okupacji, ale i wyborów w USA. Trzeba wszakże jasno powiedzieć: wycofanie się obecnie wojsk amerykańskich i sojuszniczych z Iraku jest niemożliwe. Byłoby to jednoznacznie rozumiane jako przegrana wojna, z wszelkimi możliwymi negatywnymi skutkami nie tylko dla krajów zaangażowanych w okupację, ale w ogóle dla całego świata zachodniego. Nie wyłączając tych, którzy najgłośniej nawołują do takiego kroku.
W Polsce zaś trwa stan zawieszenia. Premier jest, a jakby go nie było, rząd jest, ale co chwila w nowym składzie. Sejm nie wie, czy już kończyć, czy jeszcze trochę wstydu zniesiemy. A do tego gra w wybory europejskie. Zabawne to wszystko. I podobno stopa nam rośnie. Szkoda, bo to pewnie oznacza wydatki na zakup nowych butów...

Redakcja
Wyświetlony 8414 razy

Więcej w tej kategorii: Konferencja we Wrocławiu »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.