wtorek, 07 grudzień 2010 13:34

Konserwatywne feministki

Napisała

Jak doniósł "Chicago Tribune" z 12 lutego 2003 r., na Uniwersytecie Chicago powstała grupa konserwatywnych feministek.

Chociaż dwudziestoletnia Sara Butler uważa siebie za feministkę, ruch feministyczny zupełnie do niej nie pasuje ? jak mówi. Jest więc "konserwatywną feministką", która walczy o równouprawnienie, ale nie o przywileje dla kobiet. Własną grupę nazwała Common Sense Feminism (Feminizm Zdrowego Rozsądku) i na ostatnie spotkanie na uniwersytecie zaprosiła liderkę konserwatywnej grupy Independent Women’s Forum (walczącej ostro przeciwko feminizmowi) ? Christianę Hoff Sommers. Panie te wcale nie uważają, że Amerykanki są dyskryminowane jako kobiety. Do tego, krytykują feminizm za polityczną poprawność, lansowanie polityki kobiety-ofiary czy atakowanie mężczyzn (za fakt bycia mężczyznami). W tej nowej grupie "feminizmu inaczej" odnajdują się feministki sprzeciwiające się aborcji i te, które uważają, że fakt bycia kobietą nie pociąga za sobą jakiejkolwiek niekorzyści. Podczas spotkania na uniwersytecie, Sommers obalała mity lansowane przez feministki tłumacząc, że obecnie każda kobieta ma prawo głosować, na jaką partię chce, czy że przemoc w rodzinie nie ma związku z dominacją mężczyzn.
Podczas tego spotkania jedna ze studentek ubolewała, że na uniwersytetach nie ma kultury randek, a jest tylko niezobowiązujący seks. Druga powiedziała, że The National Organization Of Women jest feministycznym ruchem monolitycznym. Za to trzecia, że wprost przeciwnie.
Na całe wydarzenie można, oczywiście, spojrzeć z przymróżeniem oka i uznać, że baby, jak to baby, kłócą się między sobą bez przerwy. Z drugiej strony, to pęknięcie w amerykańskim feminizmie jest przecież rzeczą pozytywną! Cieszmy się więc z tych "feministek inaczej" współpracujących z konserwatystkami. To pewnie potencjalne zwykłe konserwatystki, które jeszcze o tym nie wiedzą i dla niepoznaki nazywają siebie, jak nazywają.

Natalia Dueholm
Wyświetlony 7414 razy
Więcej w tej kategorii: « Nowy feminizm Feminokracja? »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.