wtorek, 07 grudzień 2010 14:11

Debata Europejska

Napisane przez

Taki był tytuł imprezy, której się przysłuchiwałem. Podobne spotkania, konferencje i seminaria spod znaku dwunastu złotych gwiazdek na niebieskim tle odbywają się masowo, także na rozmaitych uczelniach.

Ta jednak była szczególna, bo zorganizowana na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Szkoda, że nie została szerzej odnotowana w mediach, bowiem zdanie środowisk katolickich na temat integracji Polski z Unią Europejską ma istotne znaczenie. Niedawno opublikowano wyniki badań, które wskazują, że zdecydowana większość księży jest za integracją1. Jednak trzeba ostrożnie patrzeć na te wyniki. "Za" czy "przeciw" nie dotyczy dogmatów wiary, czyli każdy katolik ma swobodny w tym względzie wybór, lecz wypowiedzi papieża Jana Pawła II czy biskupów mogły wpływać na opinie duchownych, z których być może część odpowiadała tak, jak ich zdaniem, odpowiadać powinna.
Jakie jest jednak zdanie młodzieży formowanej na katolickim uniwersytecie, jakim jest UKSW? Bo też wspomniana debata była zorganizowana przez studiującą tam młodzież z Wydziału Historii i Nauk Społecznych, pod kierunkiem prof. dr hab. Konstantego Wojtaszczyka. Zapewne dlatego nie została nagłośniona ? robiono to własnymi siłami, stąd pewne zaniechania organizacyjne. Tym jednak ciekawsza była to impreza, gdyż studenci nie ustawiali się "pod media", lecz wyrażali własne opinie.
Najpierw występowali ambasadorzy lub przedstawiciele ambasad państw piętnastki, prezentując opinie swoich krajów. W przerwie w kuluarach przywabiały stoiska. Na każdym narodowe potrawy i napitki każdego z państw UE, foldery i mapy, książki, drobiazgi pamiątkarskie. Następnie wielogodzinna dyskusja nad konstytucją europejską, drugą izbą parlamentu UE i prezydentem UE: czy instytucje te są potrzebne, czy nie, jeśli tak, to jak mają wyglądać i jakimi legitymować się uprawnieniami.
Byli zwolennicy konstytucji, prezydenta i drugiej izby parlamentu UE, byli przeciwnicy ponadnarodowego formalizowania UE i tacy, którzy mówili "tak, ale..." albo "nie, ale...". Zasadnicza granica przebiegała między Unią Europejską jako konfederacją państw narodowych, a UE jako federacją. Była natomiast zgoda co do tego, że w ewentualnym traktacie konstytucyjnym powinno znaleźć się invocatio Dei, gdyż cywilizacja i kultura wszystkich państw Europy bazuje na tradycji chrześcijańskiej. Nawiasem mówiąc, utrudniałoby to Turcji akces do UE. Zresztą tak długie trzymanie Ankary za drzwiami Unii z tego właśnie wypływa. Wprawdzie instytucje unijne są świeckie, a często antychrześcijańskie, to jednak zastrzeżenia wobec Turcji uzasadniane są tym, że kraj ów odległy jest od "dziedzictwa europejskiego", jak w sposób zakamuflowany nazywa się dziedzictwo kultury chrześcijańskiej. Warto zauważyć, że podobne trudności byłyby w przyszłości z Albanią oraz Bośnią i Hercegowiną, gdzie też jest przewaga islamu.
No, ale to zmartwienie innych. Tu warto zauważyć, że obrady toczyły się po angielsku, wystąpienia studenckich mówców w tym języku lub we francuskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim. Bardzo wykształcona jest ta młodzież, znająca języki, inne kraje. Uderzało, że w tej czy innej formie, jest ona (przypominam: studenci katolickiego uniwersytetu!) za uczestnictwem Polski w UE, uzasadniając to przede wszystkim związkami cywilizacyjnymi i kulturowymi naszego kraju z zachodnią częścią kontynentu oraz położeniem geograficzno-politycznym (związek z UE to dodatkowe zabezpieczenie polityczne Polski). Nie boi się przy tym utraty suwerenności ani kultury narodowej, gdyż to zależy jedynie od nas i jest niezależne od tego, czy będziemy czy nie, w UE. Nie formułuję tu swojego zdania ? chciałem tylko opisać to, co słyszałem i widziałem, oraz przedstawić postawy tej przynajmniej części młodzieży, a także podziękować ks. Tadeuszowi Jaroszowi SDS za zaproszenie na tę imprezę.

MAK
 
Wyświetlony 11013 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.