Wydrukuj tę stronę
niedziela, 19 grudzień 2010 13:18

Od redakcji

Napisane przez

Bóg się rodzi ? moc truchleje... Co roku wkraczamy w ten święty, niezwykły czas, pełen mistyki, a jednocześnie radości, ciepła rodzinnych spotkań, wspomnień, wciąż nowych i świeżych, ale tych samych od wieków, przeżyć i wzruszeń.

W atmosferę świąt wprowadza nas pierwszy z publikowanych przez nas tekstów, a swoistą klamrę z nim stanowi humoreska zamieszczona na stronie 55.

Niniejszy numer ?Opcji? cechuje wielka różnorodność tematów i wspaniałych artykułów. Godne polecenia są zarówno te, które mówią o ideach, jak i te o przyziemnych realiach. Wśród tych ostatnich znajdziemy teksty, które przynajmniej niektórym z naszych Czytelników przynieść mogą całkiem wymierne korzyści, ale zainteresują wszystkich. Jan M. Fijor pisze bowiem o możliwościach unikania podatków, Rafał Nowicki zaś proponuje robienie interesów w Kazachstanie.
Nader interesujące spojrzenie na polskie wybory prezentuje Wojciech Jankowski, a Stanisław Michalkiewicz pisze o skutkach globalizacji i zmianach w jej oglądzie przez anarchistów. Jacek Matulewicz chwali zaś szarą strefę, jako element mechanizmu samoobrony gospodarki.
Choć filozofia nie znajduje się w centrum zainteresowań większości z nas, warto przeczytać pisany z pasją i wielką znajomością rzeczy artykuł Romana Konika, a także korespondujący z nim tekst debiutującej na naszych łamach Hanny Karaś. Numer niniejszy rozpoczyna godny uwagi cykl materiałów poświęconych moralności w polityce.
Tradycji oraz modernizmu w Kościele dotykają aż trzy teksty w tym numerze ? wywiad z ks. Karlem Stehlinem oraz uzupełniające go wypowiedzi prezentujące przeciwstawne stanowiska. Mimo to uważamy, że zaledwie sygnalizujemy spór i wciąż daleko do wyczerpania tematu.
Kontynuujemy nasze stałe działy. Anna Malewska-Szałygin nadal prowadzi rozmowy z Góralami o polityce, Paweł Ładykowski podróżuje po obwodzie kaliningradzkim, a Tomasz Cukiernik wprowadza nas w tajniki myśli liberalnej.
Dział kulturalny w tym numerze skupia się przede wszystkim na książkach. Polecić wypada bardzo interesujące spojrzenie na literaturę J.R.R. Tolkiena, zaproponowane przez naszego wiceszefa. Bez wątpienia, gdy ten numer znajdzie się w obie­gu, sprzedaż książek Tolkiena jeszcze bardziej wzrośnie. W tym samym dziale Artur Adamski bierze w obronę naszą, polską kulturę i jej uniwersalność.
Przy okazji informujemy, że od niedawna wszystkie teksty każdego numeru prezentowane są w Internecie jedynie we fragmentach. Dopiero po kilku miesiącach trafiają tam pełne wersje artykułów.
Życzymy Państwu radosnych świąt i przyjemnej lektury najnowszego numeru ?Opcji?.
 
Redakcja
Wyświetlony 11470 razy

Najnowsze od

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.