wtorek, 21 grudzień 2010 13:31

Empatia na sucho czyli Bajka o dobrym człowieku - z trzema zakończeniami

Napisał

Któregoś pięknego poranka dobry człowiek wybrał się na ryby. Siadł nad wodą i wyciągnął wędkę. Wybrał dorodnego robaka i już miał go nadziać na haczyk, kiedy zaczął się zastanawiać.

- Przecież to żywe stworzenie, nadziane na haczyk będzie cierpiało, a jeszcze jak je wrzucę do wody, to będzie cierpiało straszliwie. Nie, nie mogę tego zrobić!
Robak odzyskał wolność nie poniósłszy szwanku na zdrowiu. Rybak natomiast już miał zarzucić wędkę, kiedy naszła go niepokojąca refleksja:
- Przecież ten haczyk jest potwornie ostry. Jak ryba się na niego nadzieje, to będzie strasznie cierpiała... Nie, chyba zrezygnuję z wędkowania.
I ostatecznie zrezygnował z wędkowania. Jednak, ponieważ był człowiekiem dobrym, jeszcze w drodze do domu zaczął snuć moralne rozważania na temat cierpienia. Ostatecznie w okolicach domu podjął decyzję: nie będzie przyczyniał się do cierpienia, a więc zostanie jaroszem.
Został więc jaroszem. Trochę zmarniał w ciągu następnych dni, ale z samozaparciem przeżuwał swoje kiełki i popijał mlekiem. Zmarniał jeszcze bardziej, kiedy nie chcąc okradać krów z mleka, a kur z jajek, zrezygnował i z tych dóbr. Po pewnym czasie wpadł na to, że i z miodu powinien zrezygnować, bo przecież jak można pracowite pszczoły tak oszukiwać, podrzucając im zwykły cukier.
Kiedy pojął, że rośliny też są istotami czującymi, zrezygnował całkiem z jedzenia. Wkrótce zmarniał do szczętu i umarł.
Zakończenie 1, cyniczne: Czy będziesz dobry, czy zły i tak cię zjedzą robaki. Lepiej więc nie być za dobrym, bo stanie się to za szybko. Nawet jeśli będziesz dobry właśnie dla robaków.
Zakończenie 2, optymistyczne: Dobry człowiek jako nadzwyczaj szlachetny, trafił prosto do nieba pomiędzy anielskie chóry, gdzie przyjęto go jak swojaka.
Zakończenie 3, realistyczne: Jako kompletnego idiotę dobrego człowieka pogoniono z raju i teraz jako upiór nęka rybaków, którzy zapuszczą się późną nocą nad jego jeziorko.
Romuald Lazarowicz
Wyświetlony 13768 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.