wtorek, 03 luty 2015 00:00

Odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego we Wrocławiu

Napisane przez

Po wieloletnich staraniach w Święto Niepodległości 11 listopada 2014 roku na skwerze u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Orlej we Wrocławiu został odsłonięty pomnik Wojciecha Korfantego (1873-1939).

Wybitny działacz społeczny, poseł, senator, publicysta, uczestnik powstania wielkopolskiego i przywódca III powstania śląskiego w 1921 roku oraz niestrudzony obrońca polskości Śląska, Wojciech Korfanty studiował w latach 1896-1900 na Uniwersytecie Wrocławskim. Był współzałożycielem Ligi Narodowej, a następnie Chrześcijańskiej Demokracji. Podobnie jak Roman Dmowski walczył, aby Śląsk i Wielkopolska znalazły się w granicach Polski. Od lutego 1920 roku kierował Polskim Komisariatem Plebiscytowym w Bytomiu. W 1922 roku Wojciech Korfanty odszedł z Narodowej Demokracji i przeszedł do Chrześcijańskiej Demokracji. Był jednym z jej przywódców. W okresie międzywojennym był szykanowany przez piłsudczyków. Skazany w procesie brzeskim, wyjechał do Czechosłowacji. Tuż po powrocie do kraju latem 1939 roku, aresztowany przez władze sanacyjne. Po wyjściu z więzienia, zmarł 17 sierpnia 1939 roku. Czterokrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych, a w 1997 roku pośmiertnie Orderem Orła Białego.

(...)

Wyświetlony 831 razy

Najnowsze od Norbert Tomczyk

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.