wtorek, 03 luty 2015 00:00

"Operation Hemorrhage"

Napisane przez

Zaprawdę; ci, którzy nie uwierzyli, trwonią swoje dobra, żeby oddalić od drogi Boga. I oni je roztrwonią. Potem będzie to dla nich udręczeniem i będą zwyciężeni. A ci, którzy nie uwierzyli, będą zebrani ku Gehennie.

Koran, Sura Al Anfal ? Łupy, 8:36

Skuteczne zwalczanie terroryzmu ? jednego z największych problemów współczesnego świata ? wymaga dogłębnego poznania celów oraz środków przez terrorystów stosowanych.

Przywódca Al-Kaidy Ayman Al-Zawahiri, następca zabitego w 2011 roku Osamy bin Ladena już w 2005 roku twierdził, że ?więcej niż połowa sukcesu na polu bitwy zawdzięczana będzie mediom?. Dlatego tak ważne dla ruchu dżihadu jest jak najszersze nagłaśnianie akcji terrorystycznych, czyli medialna ?bitwa o serca, umysły, Ummę i islamską wspólnotę wierzących? (Ch. Schwarz, Dschihadistische Nachwuchswerbung 2.0).

Grupy terrorystyczne są jak partie polityczne czy organizacje pozarządowe ? muszą być obecne w mediach, które dokumentują i upubliczniają ich działania. Dzięki stałej obecności w informacyjnym świecie, podkreślają potrzebę swego istnienia, a co za tym idzie zwiększają możliwości finansowania czy rekrutacji nowych członków. Owe przesłanki były dla Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) wystarczającym powodem powołania do życia magazynu ?Inspire?, który stał się tubą propagandową islamistycznej działalności, a zarazem przewodnikiem po ?nowych technologiach? na drodze walki z niewiernymi.

Inspire ? drogowskaz prawowiernego muzułmanina

Sam magazyn twierdzi, że jego tytuł pochodzi od wersetu w Koranie i ma ?inspirować wiernych do walki?, poprzez wskazywanie prawowitym muzułmanom niekonwencjonalnych metod i sposobów działania. Przekonuje też, iż jest ?specjalnym prezentem dla islamskiego narodu?.

?Inspire? jest angielskojęzycznym magazynem on-line publikowanym przez organizację AQAP. Podczas gdy dżihadystyczne periodyki w języku arabskim funkcjonują w sieci od prawie dekady, to wykorzystanie w tego typu publikacjach ?potocznego? języka angielskiego jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Magazyn jest narzędziem, którym AQAP dociera do specyficznych odbiorców ze swoim systemem wartości. Poprzez wypowiedzi (artykuły) wielu islamskich ekstremistów promuje radykalną interpretację islamu.

(?)

Wyświetlony 1227 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.