Piotr Bączek

Piotr Bączek

niedziela, 29 sierpień 2010 10:56

Antykościelne gry SB

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych SB prowadziła wiele gier operacyjnych przeciwko księżom. W stanie wojennym zarówno SB, jak i Urząd ds. Wyznań inwigilowały stan kapłański. Stworzono specjalne kryteria oceny postaw księży, których dzielono na trzy podstawowe grupy: lojalni, nielojalni i nierozpoznani. W latach osiemdziesiątych stwierdzono, że ok. 800 kapłanów zagraża ustrojowi socjalistycznemu, bezpieczeństwu państwa i racji stanu wojennego. Wyselekcjonowanie tych księży było próbą spacyfikowania najbardziej groźnych kapłanów, zaangażowanych w niezależną działalność i sympatyzujących z "Solidarnością".

niedziela, 29 sierpień 2010 09:15

Polska - kraj bez mafii?

Fragment stenogramu z przesłuchania Jerzego Urbana przed sejmową komisją ds. "afery Rywina":
Poseł Anita Błochowiak: Proszę mi powiedzieć, bo pan na łamach swojej prasy, słusznie zresztą, mówi o nagannych kontaktach polityków i biznesmenów: Czy pan, jako bezpośrednio i polityk, i w pewnym sensie biznesmen, zapraszając na przyjęcia, zaprasza pan tylko polityków czy tylko biznesmenów?

Zawsze w okolicach 11 listopada powracają dyskusje na temat II Rzeczpospolitej, jej twórców, działalności Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, czynu zbrojnego Polaków w okresie I wojny światowej, powstań śląskich i wojny z bolszewikami, itd. Ostatnio historycy, politycy i publicyści coraz częściej wskazują na różnice w kształtowaniu się państwowości polskiej w latach "międzywojnia" a latami po 1989 r. Jednak nawet przy dość pobieżnym porównaniu obu okresów nasuwa się pytanie: "co zrobiliśmy z otrzymaną wolnością?"

wtorek, 03 sierpień 2010 13:41

Ucieczka Platformy przed reformami

Większość komentatorów winą za tę sytuację obwiniało polityków PiS. Przez kilka tygodni zwycięzców wyborów oskarżano m.in. o wygórowane ambicje, chęć przejęcia władzy, prowadzenie tzw. czarnego PR wobec Platformy i w konsekwencji zmarginalizowanie tej partii.

wtorek, 03 sierpień 2010 11:06

Głos Interrexa nadal aktualny

Praktycznie każda książka Petera Rainy jest wydarzeniem wydawniczym. Ten hinduski historyk, który od kilkudziesięciu lat swoje prywatne i zawodowe losy związał z Polską, potrafi dotrzeć do dokumentów z archiwów kościelnych i państwowych, które ujawniają kulisy wydarzeń politycznych.

wtorek, 03 sierpień 2010 11:05

Globalizm a Polska

Czy globalizacja – to apokaliptyczna bestia? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swojej najnowszej książce Jan Maria Jackowski – historyk, dziennikarz telewizyjny, publicysta, pisarz, polityk, w latach 1997-2001 były poseł AWS i przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu, były przewodniczący Rady Miasta Warszawy, obecnie radny LPR.

niedziela, 01 sierpień 2010 21:17

Agenci na uczelniach

Po ujawnieniu nazwisk 21 agentów komunistycznej SB, którzy działali w latach 80. na Uniwersytecie Jagiellońskim, ponownie rozgorzała dyskusja na ten temat. Pojawiają się ciągle nowe informacje, które każą nieustannie weryfikować skalę podawanej liczby współpracowników na wyższych uczelniach.

Dlaczego zdecydowała się Pani podać do publicznej wiadomości agentów komunistycznej Służby Bezpieczeństwa?

Jest kilka powodów, dla których ta prawda musi ujrzeć światło dzienne. Przede wszystkim dawni tajni współpracownicy służb specjalnych, dopóki nie są zdemaskowani lub nie ujawnili się sami, mogą pod wpływem szantażu działać na szkodę różnych instytucji, społeczności czy państwa.
niedziela, 01 sierpień 2010 21:07

Brunatny wiatr odnowy

O Rosji nie da się ani pisać, ani mówić rzetelnie, jeśli ta nie tkwi w nas gdzieś głębiej, jeśli jej w sobie nie nosimy, jeśli jej sobą nie odczuwamy. Kto raz usłyszy tę ledwie słyszalną nutę, kto się do niej nastroi duszą, umysłem i ciałem, ten już na zawsze będzie kochankiem ojczyzny poetów i zbrodniarzy, filozofów i głupców regulujących bieg purpurowych rzek historii. Stanie się ofiarą wiecznego przekleństwa i doświadczy nieśmiertelnej świętości. Bo Rosja jest dziedziną dwojakich myśli i rozszczepionych uczuć. Można ją śmiało nazwać zakładniczką dwutorowego biegu wydarzeń, gdzie wszelki akt stworzenia zrazu funkcjonuje jako zaprzeczenie własnej istoty. Ten kraj, choć istnieje na mapie, choć ograniczają go jakieś ramy geograficzne, choć ma swoje granice, swój obszar, to tak po prawdzie w pierwszym rzędzie istnieje jako zjawisko mentalne, nawet nie rozumowe, raczej podświadome, i właśnie z tej perspektywy należy go rozpatrywać. Bowiem Rosja to wielka, wspaniała idea, taka, dla której bez trudu poświęca się wszystko, nawet to, co najważniejsze - wolność.

niedziela, 01 sierpień 2010 11:51

Piąty rozbiór Polski

4 lutego 1945 r. rozpoczęła się konferencja w Jałcie. Przywódcy USA, Wielkiej Brytanii i Związku Sowieckiego decydowali o układzie politycznym w Europie po zakończeniu II wojny światowej. Komentując te ustalenia przebywający na uchodźstwie Prezydent RP Władysław Raczkiewicz powiedział: Nie nadeszła jeszcze dla naszego kraju niepodległość, nie biją dla nas dzwony prawdziwej wolności.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.