Mateusz Braun

Mateusz Braun

Czas, w którym teraz jesteśmy, przejście pomiędzy lipcem i sierpniem, to okres, kiedy możemy obserwować jedno z najbardziej charakterystycznych świąt łotewskich, związane z kultem zmarłych! To nietypowe z kilku powodów zjawisko, które pomimo wkraczającej doń nowoczesności utrzymuje i spaja na Łotwie religię z kulturą.

piątek, 12 listopad 2010 15:13

Świadek solidarności i prorok terroru (cz.1)

Wieżowiec. Ostatnie piętro. Narrator celujący z pistoletu do swojej drugiej osobowości - Tylera Durdena, zostaje przez niego wyśmiany: "W jaki sposób chcesz zabić wymyślonego kumpla?". Bohater waha się, po czym podnosi broń do własnej głowy; pudłuje, przestrzeliwuje sobie tylko żuchwę, lecz jego alter ego znika. W ostatnich kadrach Narrator (ledwo trzymający się na nogach) stoi przy wielkim oknie i widzi, do czego doprowadziło jego szaleństwo. Oto wznoszące się w centrum miasta wieżowce, symbole potęgi gospodarczej i amerykańskiego dobrobytu zostają, jeden po drugim, wysadzone w powietrze.

czwartek, 11 listopad 2010 18:08

Świadek solidarności i prorok terroru (cz. 2)

Czy w obliczu nowego, nieznanego dotąd zagrożenia, można zrezygnować z wypracowywanych latami aktów prawnych, które podtrzymują demokrację liberalną? Upadek wolności osobistej, domniemania niewinności i prawa do sprawiedliwego procesu może być fatalnym w skutkach krokiem wstecz. Krokiem, którego nie usprawiedliwi żaden atak terrorystyczny.

piątek, 24 wrzesień 2010 09:22

Świadek solidarności i prorok terroru (cz. 3)

Poniższa wypowiedź na temat interwencji w Iraku jest nawiązaniem do dwóch wcześniejszych artykułów pod tym samym tytułem ("Opcja" nr 9 i 11/2003). Ich motywem przewodnim były: granice wolności jednostki, globalna solidarność w obliczu ataku na WTC i idąca za tym wojna z terroryzmem. Wszystko to - plus liberalny handel międzynarodowy- to naczynia połączone. Od-lejemy zbyt dużo z jednego, to w innym z pewnością się przeleje.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.