Krzysztof Nestor Kuźnik

Krzysztof Nestor Kuźnik

niedziela, 19 grudzień 2010 11:25

Joshua Redman "Elastic"

Karierę Joshuy Redmana śledzę dokładnie od momentu, gdy odbierał pierwszą nagrodę konkursu saksofonowego Instytutu Theloniousa Monka. To wyróżnienie stało się przepustką do wielkiej kariery tego znakomitego instrumenatalisty. Już w 1994 roku, po wydaniu pierwszego krążka, Redman przebojem wkroczył do kręgu najbardziej uznanych muzyków jazzowych, których kolejne płyty są znaczącym wydarzeniem w świecie jazzu.

wtorek, 07 grudzień 2010 16:13

Herbie Hancock/Michael Brecker/Roy Hargrove

"Directions in Music"
Live at Massey Hall
Celebrating Miles Davis & John Coltrane

wtorek, 07 grudzień 2010 13:18

Guillame Dufay

Sacred Music from Bologna Q15
Edward Wickham - The Clerk's Group

wtorek, 07 grudzień 2010 10:16

Per Norgard - Frostsalme

Słuchanie muzyki to nieodłączny element naszej ziemskiej egzystencji. Melodie pobrzmiewają nam w uszach podczas zakupów w hipermarketach, spotkania w kawiarni czy jazdy samochodem. Wszechobecne dźwięki umilają nam gros naszych codziennych zajęć. Muzyka często staje się "przyjemnym tłem" i niczym więcej.

wtorek, 07 grudzień 2010 00:17

Propagandą w gołowąsa

"Dla każdego Unia Europejska jest instytucją, która jednoczy Europę. Każdy widzi w niej zło i dobro. Zło dostrzegają ludzie starsi, dobro zaś młodzież, która wkracza w dorosłe życie (...) Dla młodych ludzi UE jest szansą, jest 'przepustką' do każdego kraju unijnego. To przede wszystkim wygoda podróżowania bez paszportów itd.". Takie oto frazesy znalazłem na stronie internetowej Młodzieżowego Klubu Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie.

poniedziałek, 06 grudzień 2010 23:49

Nils Petter Molvaer Np3

Nie trzeba być bardzo wnikliwym obserwatorem, aby zauważyć niezwykłą analogię między postępem technologicznym a postępem w dziedzinie muzyki. Na przekór wszelkim profetycznym mędrkom proces rozwoju tych dwóch dziedzin wydaje się nie mieć końca, mimo że kierunek i skala zmian pozostają poza obrębem poznania ułomnego umysłu ludzkiego.

sobota, 13 listopad 2010 12:51

Sprywatyzować Pegaza

"Problematyka finansowania kultury w Polsce jest niezwykle wdzięcznym tematem wielu konferencji i sympozjów, na których mądre głowy zajmują się głównie biciem piany i biadoleniem nad faktem niedofinansowania owej szczytnej dziedziny życia.

sobota, 13 listopad 2010 12:38

Keith Jarrett, Up For It

Live in Juan-les-Pins, France, July 2002

piątek, 12 listopad 2010 14:36

Patricia Barber "Verse"

Jazzowa wokalistyka wielu z nas kojarzy się ze scatem (użyciem nic nie znaczących sylab w improwizacjach), a przede wszystkim z niesamowitymi możliwościami głosowymi Elli Fitzgerald czy Sary Vaughan, które oszałamiały niezwykłą skalą, brawurowymi wibratami, a przede wszystkim kipiącą wręcz ekspresją. Tymczasem jazzowy głos w balladach zazwyczaj przepełniony jest słodyczą i rzewnością leniwie rozbrzmiewającą na tle nieskomplikowanych aranżacji.

Bardzo niezręczną sytuacją jest pisanie o muzyku, postrzeganym jako najważniejszy saksofonista w historii jazzu, którego dokonania stały się przedmiotem wielu opracowań i naukowych rozważań, a przede wszystkim ogromną inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków jazzowych.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.