sobota, 20 sierpień 2016 12:13

Wierny prawdzie

Napisane przez

Książka „O patriotyzmie a także o zezowatej matce” jest najlepszym dowodem na to, jak wielką stratą dla polskiego życia publicznego było zdecydowanie przedwczesne odejście z tego świata śp. Grzegorza Eberhardta.

Zbiór rozsianych po najróżniejszych możliwych mediach tekstów pokazuje format człowieka. Audycje radiowe to perełki, które pokazują, że autor „Pisarza dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu” wziął naprawdę na poważnie Mackiewiczową dewizę życiową, iż jedynie prawda jest ciekawa. Tak też w swojej działalności publicznej czynił Eberhardt. Nie było dla niego taryfy ulgowej, że kogoś nie można krytykować, bo jest „nasz”; liczyła się tylko prawda. Widać to jaskrawo również w dziale recenzji książek, które wbrew dominującej wszem i wobec modzie, że recenzujący wyrabiają swoje zdanie o lekturze na podstawie okładki i tekstu zamieszczonego ma tylnej okładce, Eberhardt znów szedł pod prąd tej wygodzie i czytał. Lektura książki „Obłęd 44” zajęła mu blisko miesiąc, kosztowała go wycieczkę do warszawskiego BUW-u, aby sprawdzić rzetelność autora, jeśli chodzi o cytowanie Józefa Mackiewicza (okazało się, że cytaty były manipulowane pod swoją tezę, ale któż mógł przypuszczać, że ktokolwiek zada sobie tyle trudu, aby to sprawdzić) i dopiero napisał recenzję książki. Recenzję, która powinna być czytana jako wzorzec rzetelności i wnikliwości przez przyszłych adeptów dziennikarstwa.

Taki był właśnie Grzegorz Eberhardt. Wnikliwy do bólu, wierny prawdzie i zawsze po stronie Polski. Główny tekst jego książek, wbrew normom, był właściwie dodatkiem do tysięcy przypisów. W „O patriotyzmie a także o zezowatej matce” tych przypisów właściwie nie ma, ale tekst główny naszpikowany jest taką ilością faktów, faktów i jeszcze raz faktów, że każdy, kto sięgnie po tę pozycję, zobaczy, iż publicystyka nie musi być laniem przysłowiowej wody, lecz świetną lekcją historii.

(...)

Wyświetlony 842 razy
Więcej w tej kategorii: Z dziejów pewnego oszustwa »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.