sobota, 20 sierpień 2016 13:35

Sołżenicyn wszystko przewidział

Napisane przez

W 2009 roku, Hillary Clinton, ówczesna sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, podarowała swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, Sergiejowi Ławrowowi, przycisk mający oznaczać reset, co z kolei miało mieć przełożenie na rozpoczęcie nowej ery stosunków dyplomatycznych między Rosją i Ameryką.

Fay Voshell zdobyła tytuł magister divinitatis w Princeton Theological Seminary, gdzie przyznano jej nagrodę za wybitne osiągnięcia w teologii systematycznej. Autorka jest stałym współpracownikiemkonserwatywnego dziennika interntowego American Thinker (www.americanthinker.com) i wielu innych czasopism internetowych.

Ławrow zwrócił uwagę, że słowo peregruzka, które Amerykanie umieścili na przycisku, oznacza przeciążenie, a nie reset. Choć oboje potraktowali ten błąd z uśmiechem, niewłaściwie dobrane słowo na przycisku było symbolem nieustannego nieporozumienia między dwoma narodami.

Rosja od dawna była charakteryzowana przez wielu na Zachodzie jako enigmatyczna, zaiste prawie że poza możliwością pojmowania. Winston Churchill w październiku 1939 roku, kilka tygodni po inwazji Niemców na Polskę, spekulował na temat roli Rosji w wojnie, określając ją w następujący sposób: Rosja jest zagadką owianą tajemnicą, z enigmą w środku. Następnie dodał: ...ale może istnieje klucz. Tym kluczem jest rosyjski interes narodowy. W interesie bezpieczeństwa Rosji nie może być stacjonowanie Niemców u brzegów Morza Czarnego albo ich najazd na Bałkany i ujarzmienie narodów słowiańskich południowo-wschodniej Europy. To byłoby sprzeczne z historycznymi interesami żywotnymi Rosji.

Innymi słowy, Churchill nie był w stanie wyobrazić sobie rozczłonkowania Związku Radzieckiego przez niemiecką machinę wojenną bez walki Rosji o jej żywotne interesy. Historia przyznała mu rację. Rosja przeżyła, choć była ciężko raniona.

Roszczenia Rosji w sprawie jej unikatowych, żywotnych interesów historycznych znów zajęły centralne miejsce, gdy upadał Związek Radziecki i Rosja, jako naród i imperium, wydawały się być na krawędzi całkowitej dezintegracji. Rosja desperacko potrzebowała Weltanschauung (z niem. światopogląd), który zastąpiłby komunistyczną ideologię, która z kolei trzymała naród w swoim żelaznym uścisku przez siedemdziesiąt lat. Jeśli nie udałoby się jej, stała przed perspektywą radykalnego zmniejszenia, do rozmiarów Rusi Kijowskiej, a jej imperium zostałoby wchłonięte przez Wschodnią Europę i Daleki Wschód. Dla niektórych, jeśli nie dla większości rosyjskich przywódców politycznych i intelektualnych, perspektywa całkowitego zniknięcia rosyjskiego imperium była nie do pomyślenia.

(...)

Wyświetlony 651 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.