sobota, 20 sierpień 2016 14:04

Przemówienie byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Richarda Nixona, 14 marca 1994 r.

Napisane przez

Przemówienie byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona, wygłoszone przed komisją spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy, 14 marca 1994 r.

Panie przewodniczący, chciałbym podziękować za bardzo miłe powitanie. Jestem szczególnie zadowolony, że po raz pierwszy podczas moich wielu wizyt w Rosji – jest to już dziesiąta wizyta – dane mi jest stanąć przed komisją Dumy i innymi rosyjskimi przyjaciółmi. Przewodniczący Łukin wskazał, iż jestem byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ja również kiedyś byłem jednym z was, gdyż czterdzieści lat temu John F. Kennedy i ja przybyliśmy do Waszyngtonu jako młodzi kongresmeni. W 1960 roku on został wybrany prezydentem Stanów Zjednoczonych, a w 1968 roku ja. Jestem pewien, że niektórzy spośród młodszych członków Dumy mają nadzieję, że kiedyś to samo spotka ich tutaj, w Rosji. Więc życzę wam jak najlepiej, gdy idzie o wasze kariery polityczne.

Chciałbym odnieść się do stosunków rosyjsko-amerykańskich w realistyczny sposób. Ujmę sprawę w historycznej perspektywie. Trzydzieści pięć lat temu, podczas mojej pierwszej wizyty w Rosji, premier Chruszczow i ja żywo wymienialiśmy poglądy – w okresie konfrontacji między Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi. W 1972 i 1974 roku spotkałem się z Leonidem Breżniewem w okresie detente (odprężenia – przyp. red.). Udało nam się wynegocjować bardzo znaczące umowy kontroli zbrojeń i inne pozytywne porozumienia między naszymi krajami.

Obecnie stoję przed pierwszym, wybranym w wolnych wyborach, parlamentem rosyjskim w czasie, gdy Rosja ma również swojego pierwszego od tysiąca lat prezydenta wybranego w wolnych wyborach. Widziałem zatem, jak nasze relacje przesuwały się od konfrontacji w 1959 r. przez odprężenie w 1972 roku do obecnej współpracy.

Aby zrozumieć na czym powinna polegać nowa relacja, konieczne jest pozbycie się pewnych nieporozumień.

(...)

Wyświetlony 1370 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.