Piotr Rosik

Piotr Rosik

"Nasz papież wyraźnie potępiał kapitalizm" – mówią socjaliści. "Nasz papież zdecydowanie potępiał socjalizm" – mówią liberałowie gospodarczy i libertarianie. Każdy bowiem lubi podeprzeć swoje poglądy tak wielkim autorytetem. Jaka jest prawda o myśli ekonomicznej śp. Jana Pawła II?

W 1905 roku ukazała się książka Maxa Webera Etyka protestancka a duch kapitalizmu, wskazująca na protestantyzm i jego specyficzne podejście do ekonomii jako główną przyczynę triumfu kapitalizmu na zachodzie Europy. W sto lat później kościoły Starego Kontynentu świecą pustkami, a Francuzi i Holendrzy odrzucają w referendach eurokonstytucję ze względu na jej... liberalizm gospodarczy! Co się stało z Europą?

wtorek, 03 sierpień 2010 11:45

W chmurach i w piwnicach

Niemal w chmurach, bo na XII piętrze Pałacu Kultury i Nauki, odbył się II Ogólnopolski Zjazd Środowisk Wolnościowych. Ale uczestnicy bynajmniej w chmurach nie bujali. Prelegenci mówili ciekawie, ale bez zaślepienia ideologicznego. Goście uważnie zaś słuchali. No i w końcu potwierdzono polityczną śmierć UPR i JKM-a.

wtorek, 03 sierpień 2010 11:41

Turcja w Europie: więcej niż głupota?

Na początku października UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Turcją. Natomiast już rok temu ukazała się broszura zatytułowana Turkey in Europe: more than a promise? ("Turcja w Europie: więcej niż obietnica?"). O ile jej tekst pełny jest peanów na rzecz tego "europejskiego" państwa, to dane zawarte na końcu doskonale obrazują to, co się stanie po przyjęciu Turcji do UE.

niedziela, 01 sierpień 2010 20:43

Globalizacja na poziomie meta

Czy globalizacja to naprawdę nowe zjawisko? Czy globalnej konkurencji grozi degeneracja? Czy globalizacja szkodzi kulturze i religii?

niedziela, 01 sierpień 2010 12:02

Internet otwarty i jego wrogowie

Już do niego przywykliśmy, ale jeszcze 15 lat temu właściwie nikt o nim nie słyszał. Jest wielkim osiągnięciem cywilizacji zachodniej, tworem niespotykanym w historii ludzkości. Jest rzeką informacji i oazą wolności słowa. Właściwie wykorzystywany, służy przedsiębiorcom, żurnalistom i naukowcom. Cieszmy się nim, póki możemy. Grozi mu bowiem śmiertelne niebezpieczeństwo.

sobota, 31 lipiec 2010 18:18

Jestem świadkiem naszych czasów

Z Teresą Bochwic rozmawia Piotr Rosik

sobota, 31 lipiec 2010 18:03

Komunitarysta o wojnie

Historia świata to historia wojen. Kiedyś jednak wojny były szlachetniejsze, miały prostsze zasady i nie powodowały tylu dylematów moralnych, co w nowożytnych, egalitarnych i demokratycznych czasach. Dowodem książka Michaela Walzera Spór o wojnę.

sobota, 31 lipiec 2010 15:08

15 lat warszawskiej spekulacji

Już od ponad 15 lat można w Warszawie kupować akcje i obligacje na Giełdzie Papierów Wartościowych. We współczesnych, rozrośniętych państwach, zwanych liberal democracies, parkiety giełdowe uchodzą za świątynie kapitalizmu. Czy tak jest w istocie? Jaka jest prawdziwa natura giełdy i co się z nią stanie?

Brian Tracy - płynie w nim krew irlandzka i kanadyjska. Obywatel Stanów Zjednoczonych, prezes firmy doradczo-szkoleniowej Brian Tracy International. Autor ponad dwudziestu książek o biznesie i sprzedaży. Zanim założył własne przedsiębiorstwo, pracował jako robotnik na budowie i nie miał żadnego wykształcenia. Dopiero w wieku trzydziestu kilku lat zdobył dyplom i przestudiował biografie amerykańskich milionerów. Dziś sam jest jednym z nich. 21 kwietnia 2006 roku gościł w warszawskim Novotelu, gdzie poprowadził całodniowe seminarium "Sukces w sprzedaży".

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.