sobota, 08 luty 2020 23:13

Od Redakcji - Ostatni numer kwartalnika

Napisał
List od redakcji "Opcji na Prawo" Szanowni Państwo,mija właśnie sześć lat, odkąd „Opcja na Prawo”, przekształciła się z mie-sięcznika w kwartalnik. W poprzedniej formie ukazywała się nieprzerwanie przez jedenaście lat, niewiele brakuje nam więc już do świętowania dwudzie-stego jubileuszu istnienia na polskiej scenie publicystyki społeczno-politycz-nej. Jak się wydaje, nasze pismo wyrobiło sobie zasłużoną markę, w pełni niezależnego od programów partyjnych czy prostych zaszufladkowań. Na naszych łamach publikowali bez cenzury zarówno najbardziej cenieni prawicowi publicyści, jak i autorzy mniej popularni, których poglądy nie licowały z szeroko rozumianą poprawnością polityczną, ani jej prawicowo--konserwatywnymi odpowiednikami. „Opcja” w zamierzeniu jej twórców i kontynuatorów miała stanowić odważną i wymagającą platformę wymiany myśli, dlatego zawsze staraliśmy się iść nieco w poprzek utartych w Pol-sce schematów. Gdy inni woleli kierować się nie zawsze konstruktywnym instynktem stadnym, my mogliśmy sobie pozwolić na luksus publikowa-nia artykułów unikających uproszczeń. Działo…
sobota, 08 luty 2020 23:11

Wojna permanentna

Napisał
Świętujemy w tym roku 75. rocznicę zakończenia największej w dziejach wojny. Poczucie, że żyjemy w erze pokoju, którym napawamy się jako mieszkańcy Europy, okazuje się jednak ułudą.
sobota, 08 luty 2020 23:10

Naftowe wojny, mity i sojusze

Napisał
Ropa naftowa często jest przyczyną wojen, jest bowiem skarbem ziemi mającym potężną moc polityczną. W wielu konfliktach odgrywała znaczącą rolę, w wielu była skuteczną bronią, ale najczęściej nie była wcale głównym celem czy łupem. Dla najsprytniejszych jest niezwykle skutecznym narzędziem uprawiania polityki. Wojny o ropę Wojny, których bezpośrednim powodem jest ropa, wybuchają zwykle w biednych regionach świata, hojnie obdarzonych zasobami, a państwa te nie mają innych bogactw i nie osiągnęły wysokiego poziomu rozwoju, a ropa nie ma dużego znaczenia dla gospodarki i dobrobytu mieszkańców. Pierwszą historycznie wojną między państwami o ropę był konflikt w Ameryce Południowej w latach 1932-35 między Paragwajem a Boliwią o sporną prowincję Chaco (stąd nazwa "wojna Chaco"). Dwa najbiedniejsze kraje tego kontynentu po odkryciu w tym regionie ropy naftowej ruszyły do walki. Stawka była wysoka, więc i ofiary ogromne, była to najbardziej krwawa wojna w Południowej…
sobota, 08 luty 2020 23:06

Turbulencje „pozimnowojnia”

Napisał
W okresie kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej dwa ważne czynniki zadecydowały o tym, że wojny przestały być ultima ratio polityki. Z jednej strony była to normatywna debellizacja, czyli prawnomiędzynarodowy zakaz użycia siły lub groźby jej użycia (z wyjątkami określonymi w Karcie Narodów Zjednoczonych), z drugiej –technologiczna rewolucja w dziedzinie zbrojeń, polegająca na stworzeniu broni masowego rażenia.
Po północy w piątek 3 stycznia 2020 roku Airbus A320 z Damaszku wylądował z dwugodzinnym opóźnieniem w Bagdadzie. Panowały jeszcze ciemności, gdy z lotniska wyjechały dwa samochody. W asyście ochrony jechali w nich ważni goście premiera Iraku, Adil Abdul-Mahdiego, który oczekiwał informacji, jakie jest stanowisko Teheranu wobec propozycji Arabii Saudyjskiej dotyczących zmniejszenia poziomu konfliktu w regionie.
Stany Zjednoczone są teraz w stanie wojny z Iranem, której z łatwością można było uniknąć i prawdopodobnie konflikt ten nie zakończy się dobrze.
Kiedy głośno wyrażam swoje supozycje, że za kilka lat nie będzie już NATO i że świat będzie wyglądał zupełnie inaczej, spotykam się z ironicznymi uśmiechami. Przypomina mi to historię, którą opowiedział mi pewien znajomy. W 1991 roku był z rodzicami na wakacjach we Francji i któregoś dnia oglądał wiadomości we francuskiej telewizji, w których pojawiła się informacja, że upadł Związek Radziecki. Pobiegł do rodziców, żeby przekazać im tę sensacyjną wiadomość, na co jego matka zareagowała ze zdziwieniem: jak może nie być Związku Radzieckiego? Nie ma go już prawie od 30 lat i tak samo za 30 lat nie będzie już NATO.
sobota, 08 luty 2020 22:45

Czy Rosja nas napadnie?

Napisane przez
W ostatnich latach codziennie słyszymy o grożącej nam agresji Rosji, która miałaby napaść na Polskę, kraje bałtyckie i cały sojusz NATO. Twierdzenie, że Rosja może nas napaść zbrojnie, zbombardować nasze miasta i zająć terytorium, jest poważną tezą, która wymagałaby rzeczowego i przekonującego uzasadnienia. Jednak takiego nie ma. Przyjrzyjmy się zatem temu problemowi i odpowiedzmy sobie na pytanie: czy zagrożenie ze strony Rosji jest realne?
sobota, 08 luty 2020 22:40

CHINY i USA: WOJNA O SZLAKI HANDLOWE

Napisane przez
W roku 2015 w Chinach spopularyzowano określenie „Nowy Jedwabny Szlak”. Powszechnie wiadomo, że chiński model gospodarczy wymaga oparcia się na imporcie materiałów i surowców z zagranicy, które ostają przetworzone na gotowe produkty wysyłane następnie na cały świat. Chiny nie tylko więc muszą zapewnić sobie bezpieczeństwa dostaw surowców i materiałów, ale równocześnie muszą zapewnić swoim towarom dostęp do światowych rynków zbytu. Jakie wyzwania stoją na przed nową chińską strategią „Jeden pas, jedna droga”?
sobota, 08 luty 2020 22:37

Pokonać Chiny!

Napisane przez
Dlaczego pokonać? Dlaczego nie współpracować z Chinami? Przecież są drugą, a pod wieloma względami nawet pierwszą gospodarką świata. Burzliwy rozwój gospodarczy tego kraju wskazuje na potrzebę jego naśladowania.
Od kilku lat nurtuje mnie pewna zagadka. Czy wśród wysoko postawionych Amerykanów znajdzie się kilku sprawiedliwych walczących o prawdę? Pod lupę biorę zatem amerykańskie produkcje filmowe – bo gdzież, jak nie w Hollywood, kryje się odbicie tego, co jest sensem istnienia Stanów Zjednoczonych. Od najmłodszych lat jestem bombardowana amerykańskimi filmami i serialami. Z racji nietypowych – jak na kobietę, a kiedyś dziewczynę – zainteresowań, największą moją uwagę przykuły filmy o tematyce wojennej i geopolitycznej. W wielu produkcjach nachalna propaganda bije aż po oczach. Ku mojemu zdziwieniu powstały też obrazy, które w bezkompromisowy sposób obnażają amerykańską podłość, obłudę i zakłamanie.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.