sobota, 01 maj 2010 11:31

Tylko doktorat

Napisane przez

Piotr Stołypin był bardzo ciekawą i kontrowersyjną postacią, szczególnie dla Polaków, którym kojarzy się przede wszystkim ze zdławioną rewolucją w 1905 roku i"krawatami", czyli szubienicami, na których wieszano pepeesowskich bojowników.

 

W tym roku wyszła książka polskiego autora, która przybliża czytelnikom postać jednego z ostatnich premierów carskiej Rosji.

Piotr Stołypin. Życie i działalność polityczna to poprawiona praca doktorska Jarosława Nieścioruka, obroniona na UMCS w Lublinie. Czytając ją, na krok nie opuszcza nas przekonanie, że jest to dysertacja ? wskazuje na to jej budowa i język. Autor w kolejnych rozdziałach przedstawia nam rodzinę przyszłego premiera, kolejne etapy jego życia, zarówno osobistego, jak i politycznego, aż do tragicznej śmierci z rąk Dymitra Bogrowa. Pracę zamyka podrozdział na temat opinii o P. Stołypinie, wypowiadanych przez jemu współczesnych i potomnych, a także zakończenie, podsumowujące książkę.
I właściwie na tym można by zakończyć opis tej pozycji, gdyby recenzja nie wymagała także opinii swojego autora na temat omawianego dzieła. A opinia ta jest, niestety, niezbyt pochlebna. Autor nie wykorzystał faktu, że postać Stołypina stanowi białą plamę na mapie polskiej historiografii, nie pokusił się o napisanie obszernej, porządnej monografii tego człowieka. Książka jest typową pracą doktorską, na dodatek należącą do tych dysertacji, które wydaje się w celu rozbudowania własnej bibliografii, nie zaś zabłyśnięcia w środowisku naukowym poruszeniem interesującego tematu lub oryginalną formą. Osoba niewtajemniczona w historię Rosji przełomu XIX i XX wieku nie będzie potrafiła połapać się w niuansach czy to sceny politycznej, czy to wydarzeń, w których bohater książki uczestniczy, a których autor bliżej nie tłumaczy. Jeśli zaś postać P. Stołypina nadal będzie dla czytelnika interesująca, to albo sięgnie on po którąś z bardziej wyczerpujących pozycji rosyjskich autorów, wyszczególnionych w bibliografii, albo będzie żałował, że nieznajomość języka Tołstoja stanowi przeszkodę we zgłębieniu tematu.
Konkludując, z pewnością książka spełnia wymogi poprawnej pracy doktorskiej ? nie mnie to oceniać. Jednak sięgnąłem po nią nie po to, by sprawdzić ją pod względem formalnym, a dlatego, że chciałem poznać postać Piotra Stołypina. Praca ta jednak ukazała mi jedynie jej niewyraźny zarys.

 

Jarosław Nieścioruk, Piotr Stołypin. Życie i działalność polityczna,, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2007.

Wyświetlony 3115 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.