wtorek, 07 grudzień 2010 10:24

Ropa między Libanem a Cyprem

Napisane przez

Na przełomie stycznia i lutego 2003 roku prasa libańska doniosła o potwierdzeniu bardzo wysokiego prawdopodobieństwa istnienia u wybrzeży Libanu zasobnych podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego!

Badania sejsmiczne podmorskich warstw geologicznych na tym terenie, obejmującym 5 tys. kilometrów kwadratowych, prowadzone były od 2000 roku przez brytyjską spółkę "Spectrum". Wykazały one, że układ owych warstw jest charakterystyczny dla istnienia w nich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wyniki analiz tych badań wskazują również, że zasoby ropy i gazu znajdują się nie tylko pod wodami terytorialnymi Libanu, ale rozciągają się na przestrzeni akwenu między wybrzeżami Libanu a Cyprem. Wstępne oceny zasobności złóż zdają się wskazywać na ich spore bogactwo. Zresztą wiele międzynarodowych spółek zakupiło już wyniki tych badań, które "Spectrum" prowadziło na własny koszt.
Mohammed Abdel-Hamid Beydoun, libański minister do spraw Energii i Wody, po spotkaniu z przedstawicielem spółki "Spectrum" powiedział, że Liban ma duże szanse dołączyć jeszcze w bieżącym roku do klubu producentów ropy i gazu!
Według zaś słów jego doradcy, przed rozpoczęciem ewentualnych wierceń, libańskie Ministerstwo ds. Energii i Wody podzieli strefę gospodarczą tego akwenu oraz strefę wód terytorialnych Libanu na sektory. Na zasadzie przetargu zostaną one przekazane do eksploatacji spółkom międzynarodowym. Zarazem dla przyciągnięcia poważnych inwestorów i zagwarantowania im stabilności prawnej oraz ochrony inwestycji, planuje się opracowanie "prawa o ropie naftowej". Zapewne także Cypr zdecyduje się na podobne pociągnięcia.
Jeśli doniesienia te potwierdzą się i rzeczywiście dojdzie do wydobycia ropy naftowej i gazu z szelfu w pobliżu Libanu, zaś państwo to stanie się producentem ropy naftowej, wówczas sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie może gwałtownie się zmienić. Trudno jeszcze powiedzieć, w jakim kierunku. Jak uczy bowiem historia, wszelkie przewidywania dotyczące Lewantu przypominają wróżenie z fusów. W każdym razie na pewno dojdzie do radykalnych zmian w dotychczasowym układzie politycznym w tym regionie świata.

MAK
Wyświetlony 11043 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.