Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 grudzień 2010 00:17

Od redakcji

Napisane przez

Zamykamy ten numer ?Opcji? w czasie szczególnym.

Oto katastrofalne powodzie, niszczące spore obszary Europy, każą się zastanowić nad kruchością rzeczywistości, na której opieramy naszą cywilizację.

W Polsce oczekujemy kolejnej wizyty największego autorytetu naszych czasów, niestrudzonego w swej misji Ojca świętego Jana Pawła II.
Minęły właśnie rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego oraz wielkiego zwycięstwa w roku 1920. Warto zauważyć, że od ?cudu nad Wisłą? dzieli nas taki odstęp czasowy, jak Powstanie Warszawskie od Powstania Styczniowego. W tej obserwacji nie idzie o prorokowanie jakiejś katastrofy, a o różnice, jakie zaszły w nas samych. Wydaje się, że pokolenie obrońców Stolicy 1944 r. łączyło znacznie więcej z powstańcami roku 1863, niż nas z pokoleniem ks. Skorupki. Nie jest to bynajmniej miła konstatacja.
W numerze obecnym kontynuujemy dyskusję o przyczynach II wojny światowej, a uzupełnia ją w pewien sposób i rozszerza artykuł Romana Konika.
Zadziwiające rzeczy dzieją się wokół obwodu królewieckiego. Rosjanie przedstawiają swoje żądania w sprawie tranzytu przez nasz kraj ministrowi spraw zagranicznych... Danii, a francuski prezydent składa bzdurne deklaracje. Duński szef dyplomacji zapewnia, że nasza suwerenność zostanie uszanowana ? chyba rzeczywiście nie zdając sobie sprawy, że sam bierze udział w jej gwałceniu. W naszej prasie prawie zupełna cisza. My zaś przedstawiamy Czytelnikom pierwszą część cyklu poswięconego właśnie tej ziemi nieznanej.
Jak zwykle polecamy także nasz dział gospodarczy. Radzimy wszakże zacząć od świetnego, ale smutnego artykułu tandemu Białek-Skórzyński. Żarty są dopiero na końcu numeru.
Redakcja
Wyświetlony 11175 razy

Najnowsze od

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.