Eugeniusz Obarski

Eugeniusz Obarski

Jedne pokolenia najwyraźniej rodzą się po to, aby tworzyć, drugie, aby podtrzymywać tradycję, jeszcze inne, aby niszczyć. Żyjemy w beznadziejnych pod względem artystycznym czasach kultury masowej. Łatwość technologiczna, jeśli chodzi o tworzenie dzisiejszej "muzyki", przyczynia się do upadku muzycznej sztuki jako takiej. Wygląda na to, że jest to "koniec" muzyki rozrywkowej, koniec sensownej twórczości.

czwartek, 30 wrzesień 2010 09:26

Odkryj cudowny, wspaniały świat makaronu!

Czysty surrealizm: wielkie plansze w mieście informują mnie, że w jednym z miejscowych supermarketów można nabyć kilogram cukru za złotówkę. Człowieku, jeśli nie masz celu w życiu, względnie chwilowo utraciłeś jego sens, już masz ten cel i sens podany jak na dłoni - zdają się mówić reklamy - a że jest on czysto materialistyczny, to co z tego? Cóż w tym zresztą dziwnego; czyż nasza epoka nie jest z gruntu materialistyczna, czyż na szczycie swej hierarchii wartości nie postawiła ekonomicznego zysku? Jedziesz więc pod wskazany adres i kupujesz to, co ci "każą"... I tak trwa ten spektakl reklamy, sprzedaży, kupowania... nieustający festiwal zubożałego światopoglądu, mocno zawężonej perspektywy myślowej, uproszczonych celów i potrzeb życiowych!

czwartek, 30 wrzesień 2010 07:42

Free-market democracy

Powszechne uznawanie czegoś, powszechne żywienie jakiegoś przekonania nie jest w żadnym wypadku gwarantem jego oczywistości (również to, co oczywiste, nie zawsze cieszy się powszechnym uznaniem). Demokracja nie jest, na przykład, gwarantem utrzymania porządku i dobrych rządów, za którego (mimo opłakanych rezultatów!) się podaje; wręcz odwrotnie - jest ona receptą na nieporządki w materii społecznej, na bałagan w sferze wartości, szczególnie tych, które sprawdziły się w historii ludzkości.

Nota:

Stephen King, autor bestsellerów literatury popularnej, został uhonorowany Medalem Fundacji National Book za "znaczący wkład w literaturę amerykańską". - Ideał sięgnął bruku - nie kryją oburzenia wyróżnieni w latach ubiegłych pisarze Philip Roth i Arthur Miller. - Po takiej decyzji można już spodziewać się najgorszego, czyli Nobla dla autorki Harry'ego Pottera - skomentował nagrodę profesor literatury Harold Bloom z Uniwesytetu w Yale. Miliony miłośników prozy Kinga są naturalnie, co było do przewidzenia, odmiennego zdania. Te miliony nie mogą się, oczywiście, mylić. Niczym owe przysłowiowe 50 milionów much siedzących na g... Oto istota kultury masowej: ideał sięga bruku...

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.