Jan Ewaryst

Jan Ewaryst

poniedziałek, 31 październik 2011 22:36

Bić się czy nie bić

Spór o nasz stosunek do powstań ma jakby podwójny wymiar. Po pierwsze, dotyczy on generalnie celowości ich podejmowania. Wymiar zaś drugi to sprawa kultu, jakim rzekomo darzymy powstania przegrane, który spychać ma nas permanentnie w dziejowy fatalizm i psychicznie rozbrajać.

czwartek, 29 wrzesień 2011 20:12

Widmo rewolucji

Rewolucja sowiecka 1917 roku, znana jako rewolucja październikowa, zamknęła okres rozpoczęty w 1789 roku rewolucją francuską. Wiek XIX, rozpięty między tymi dwoma eksplozjami ludzkiego szaleństwa, stanowił preludium do totalitarnych systemów królujących w wieku XX. Dziewiętnastowieczni filozofowie i ideolodzy przygotowali teoretyczny grunt pod praktyczne działania podjęte w kolejnym stuleciu przez polityków. Humanizm, pozytywizm, socjalizm, komunizm, nacjonalizm, faszyzm, feminizm, rasizm ? wszystkie te świeckie religie opracowywano zgodnie z duchem rewolucji francuskiej, a następnie wcielano życie za pomocą metod wypróbowanych w trakcie rewolucji sowieckiej. Nasz świat ? my sami ? jesteśmy dziedzicami i potomkami tych dwóch nieporównywalnych z niczym wydarzeń.

wtorek, 21 grudzień 2010 09:12

20 lat później

15 czerwca w Sali Rycerskiej wrocławskiego ratusza odbyło się spotkanie kilkuset działaczy i sympatyków Solidarności Walczącej w dwudziestą rocznicę powstania tej organizacji. Poza nonszalancką notatką w "Słowie Polskim" media całkowicie zignorowały to wydarzenie, mimo udziału w nim prezydenta Wrocławia, kilku posłów oraz wielu innych osób znanych w kraju i za granicą. Metoda "zamilczeć na śmierć" nie jest nowa, ale w wykonaniu obecnej prasy wystawia smutne świadectwo jej obiektywizmowi i rzetelności. SW od dawna już nie istnieje, ale nadal znajduje się na indeksie. Kiedyś bulwersowała swoim rzeczywistym antykomunizmem (kiedy obowiązywało hasło "nie prowokować"). Obecnie pamięć o niej jest niewygodna dla elit, które poniosły porażkę w swej, potępianej przez SW, koncepcji pojednania z komunistami.
Poniżej tekst jednego z działaczy SW adresowany do uczestników spotkania.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.