środa, 02 czerwiec 2010 11:23

Malarstwo Polskie XXI wieku

Napisane przez

Wystawa Malarstwo Polskie XXI wieku jest dowodem na to, że państwo nie powinno finansować sztuki (z pieniędzy zabranych podatnikom). Ludziom podobają się różne dziwne rzeczy, nie ma jednak powodu, by urzędnicy decydowali, że jedne z takich zjawisk ma wspierać państwo, a innych nie. Niech współczesnych malarzy z Polski wystawiają prywatne galerie i kupują prywatni kolekcjonerzy (jak mają na to ochotę).

 

Gdybym był bogaty, bardzo, ale to bardzo bogaty, to bym nie kupił sobie żadnego obrazu z wystawianych w Zachęcie. Nie kupiłbym, bo od patrzenia na niektóre z płodów malarzy współczesnej Polski robi mi się niedobrze. Jeżeli w swoich obrazach twórcy chcieli ukazać bezsensowność III RP, to im się udało. Ja w sztuce chciałbym dostrzec piękno, to ukryte za brzydotą rzeczywistości, albo to, którego nie ma, a powinno być. Twórcy z Zachęty nie pokazują jednak piękna.

Malarstwo współczesne w Polsce jest bardzo jednorodne. Głównie są to jednokolorowe blejtramy (bure lub w odblaskowych kolorach), paski (kilka szerokich lub wiele), maźnięcia, pluśnięcia. Obrazy są kolorowe bez sensu, czasami da się na nich rozpoznać jakiś kształt (twarze z poodcinanymi nosami, wydłubane oko, rozcięta krtań, smutne i chorowite nagie kobiety, rysunki z estetyki amerykańskiego komiksu).
Kilka z kilkuset ?dzieł? (każdy z 60 twórców wystawiał kilka obrazów lub instalacji) aspirowało do miana profanacji. Niemniej nie wiadomo, o co twórcy chodziło. Profanacja pozbawiona była sensownej treści (na tle wyrazów ?Jezus złożony do grobu? sylwetki martwego Jezusa i trzech dużych kotów, owieczka w otoczeniu bizantyjskich aniołów z napisem ?Mała owieczko, nie zjadaj nas?).
(?)
Jan Bodakowski

Wyświetlony 4745 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.