Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 grudzień 2010 01:00

Niespodziewany przeciwnik integracji

Napisane przez

W Czechach wyłonił się nowy, trzeba przyznać że niespodziewany krytyk Unii Europejskiej.

1 marca w gazecie internetowej  www.neviditelnypes.cz (jeden z lepszych serwerów informacyjnych) opublikowano oświadczenie małego Kościoła protestanckiego. Inne media jakoś nie zauważyły tego dokumentu. Ale warto przytoczyć niektóre fragmenty, gdyż jest ciekawy. Autorem tekstu jest biskup Kościoła Apostolskiego Rudolf Bubík, który w imieniu Rady Kościoła napisał:
"Jesteśmy Kościołem, który respektuje wiarę w Boga jako osobistą i dobrowolną decyzję człowieka. Dlatego są nam obce próby wykorzystania chrześcijaństwa na rzecz osiągnięcia celów politycznych, które są naszym zdaniem sprzeczne z sama istotą Ewangelii (...)
Nie zgadzamy się dlatego z przekonaniem, że kościoły powinny się zająć polityczną agitacją, czemu dał wyraz artykuł w gazecie MF Dnes z 26.2.2003 pt. Kampanię za UE zainaugurują księża. Nasz Kościół dystansował się od takiej postawy na wspólnym spotkaniu Rady Ekumenicznej Kościołów i Czeskiej Konferencji Biskupów w dniu 17 lutego i wydał stanowisko, które czeskie media prawie zignorowały. Może także z tego powodu, by można było stworzyć nieprawdziwe wrażenie, iż chrześcijanie jako całość popierają wejście do UE. (...) Jako Kościół nigdy nie możemy wiernym w naszym kraju polecić, by głosowali za przyłączeniem się do organizacji, która odbiera poszczególnym narodom sporą część ich suwerenności, sama nie opiera się na zasadach demokratycznych i nie umożliwia nawet poszczególnym krajom korzystania z prawa wyjścia z Unii Europejskiej. (...)
Cały szereg dokumentów Parlamentu europejskiego popiera polityką aborcyjną, przedsięwzięcia antyrodzine a także homoseksualizm. Pomimo że dokumenty te mają charakter zaleceń, jest tu dążenie do tego, by były postrzegane jako zobowiązujące przepisy prawa dla krajów członkowskich, które będą ponad ustawodawstwem narodowym. Potem nie będzie można takie przepisy odrzucić. Dlatego uważamy, że proklamacje typu "zasadą nadrzędną integracji europejskiej jest szacunek do życia i całego stworzenia" (co jest w oświadczeniu z 17 lutego) są niebezpiecznym kłamstwem".
(W kolejnej części oświadczenia biskup pisze o kłamliwości tezy jakoby integracja opierała się na zasadzie demokracji, gdyż w Unii nie ma demokratycznego podziału władzy)
"Nie można się także zgodzić z twierdzeniem, że kościoły chrześcijańskie w Europie aktywnie współuczestniczą w procesie integracji. Wiadomo przecież, że np. wielu chrześcijan w Norwegii aktywnie opowiadali się przeciwko wejściu swego kraju do UE a podobnie tez wielu chrześcijan w Wielkiej Brytanii. Za pośrednictwem tego oświadczenia chcemy przeszkodzić w powstaniu błędnego wrażenia, że wszyscy chrześcijanie czy to w Republice Czeskiej czy w całej Europie, popierają wejście swoich krajów do UE".
Kościół Apostolski to mała wspólnota charyzmatyczna. Należy do tych najmniejszych w Czechach, ale znana jest żarliwość wiary wyznawców, ich zaangażowanie na rzecz Ewangelii. Przed 1989 rokiem był przez władze komunistyczne zakazany, więc członkowie tego kościoła mają swoje doświadczenie polityczne.


Vladimír Petrilák

Wyświetlony 7670 razy
Vladimír Petrilák

Najnowsze od Vladimír Petrilák

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.