niedziela, 19 grudzień 2010 13:18

Od redakcji

Napisane przez

Bóg się rodzi ? moc truchleje... Co roku wkraczamy w ten święty, niezwykły czas, pełen mistyki, a jednocześnie radości, ciepła rodzinnych spotkań, wspomnień, wciąż nowych i świeżych, ale tych samych od wieków, przeżyć i wzruszeń.

W atmosferę świąt wprowadza nas pierwszy z publikowanych przez nas tekstów, a swoistą klamrę z nim stanowi humoreska zamieszczona na stronie 55.

Niniejszy numer ?Opcji? cechuje wielka różnorodność tematów i wspaniałych artykułów. Godne polecenia są zarówno te, które mówią o ideach, jak i te o przyziemnych realiach. Wśród tych ostatnich znajdziemy teksty, które przynajmniej niektórym z naszych Czytelników przynieść mogą całkiem wymierne korzyści, ale zainteresują wszystkich. Jan M. Fijor pisze bowiem o możliwościach unikania podatków, Rafał Nowicki zaś proponuje robienie interesów w Kazachstanie.
Nader interesujące spojrzenie na polskie wybory prezentuje Wojciech Jankowski, a Stanisław Michalkiewicz pisze o skutkach globalizacji i zmianach w jej oglądzie przez anarchistów. Jacek Matulewicz chwali zaś szarą strefę, jako element mechanizmu samoobrony gospodarki.
Choć filozofia nie znajduje się w centrum zainteresowań większości z nas, warto przeczytać pisany z pasją i wielką znajomością rzeczy artykuł Romana Konika, a także korespondujący z nim tekst debiutującej na naszych łamach Hanny Karaś. Numer niniejszy rozpoczyna godny uwagi cykl materiałów poświęconych moralności w polityce.
Tradycji oraz modernizmu w Kościele dotykają aż trzy teksty w tym numerze ? wywiad z ks. Karlem Stehlinem oraz uzupełniające go wypowiedzi prezentujące przeciwstawne stanowiska. Mimo to uważamy, że zaledwie sygnalizujemy spór i wciąż daleko do wyczerpania tematu.
Kontynuujemy nasze stałe działy. Anna Malewska-Szałygin nadal prowadzi rozmowy z Góralami o polityce, Paweł Ładykowski podróżuje po obwodzie kaliningradzkim, a Tomasz Cukiernik wprowadza nas w tajniki myśli liberalnej.
Dział kulturalny w tym numerze skupia się przede wszystkim na książkach. Polecić wypada bardzo interesujące spojrzenie na literaturę J.R.R. Tolkiena, zaproponowane przez naszego wiceszefa. Bez wątpienia, gdy ten numer znajdzie się w obie­gu, sprzedaż książek Tolkiena jeszcze bardziej wzrośnie. W tym samym dziale Artur Adamski bierze w obronę naszą, polską kulturę i jej uniwersalność.
Przy okazji informujemy, że od niedawna wszystkie teksty każdego numeru prezentowane są w Internecie jedynie we fragmentach. Dopiero po kilku miesiącach trafiają tam pełne wersje artykułów.
Życzymy Państwu radosnych świąt i przyjemnej lektury najnowszego numeru ?Opcji?.
 
Redakcja
Wyświetlony 11549 razy

Więcej w tej kategorii: Pusty talerz na wigilijnym sianku »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.