niedziela, 19 grudzień 2010 17:02

Ciągła czujność jest ceną wolności

Napisała

Z Kennethem Whitem, założycielem i liderem Stowarzyszenia Podatników Virginii, rozmawia Natalia Dueholm

? Czy Virginia Taxpayers? Association zostało założone wyłącznie po to, żeby zwalczać podatki?

? Założycielami VTA byli właściciele domów, bo właśnie oni najdotkliwiej odczuwali fiskalną działalność rządu. Kiedy wynajmujesz dom czy mieszkanie, to nie ty, a jego właściciel płaci podatki związane z nieruchomością. Ty nawet możesz nie znać wysokości podatków. Pierwsze działanie VTA było protestem przeciwko podnoszeniu podatków od nieruchomości. Potem zajęliśmy się wszelkimi innymi rodzajami podatków, ostatnio mówimy nawet o podatku na ONZ.
 
? Czy w USA jest wiele stowarzyszeń podatników?
? Kilka stanów ma takie organizacje, ale większość nie. Stowarzyszenia te koncentrują się na ogół na jednym rodzaju podatku.
 
? W jaki sposób VTA wywiera wpływ na decyzje rządu?
? Piszemy listy albo dzwonimy do ludzi, którzy nas reprezentują, wzywamy np. do głosowania przeciw podnoszeniu podatków. Wyjaśniamy, dlaczego jest to zły pomysł, że będzie to kosztowne, niekorzystne, albo że coś zniszczy. Niestety, robi to ograniczona liczba osób. Najskuteczniejszy jest jednak e-mail. Dzięki niemu bardzo szybko i za jednym zamachem możemy informować i mobilizować innych ludzi. W ten sposób mówimy, co powinni zrobić, i część z nich nas słucha. W taki właśnie sposób blokujemy pewne złe pomysły legislacyjne, często dotyczące podatków.
Jest tak wiele do zrobienia i w innych dziedzinach... Cała ta ?elita władzy?: bankierzy, ludzie, którzy mają fundacje, biznesy związane z ropą, ludzie z ONZ, Światowej Organizacji Handlu, edukacji publicznej itd., oni wszyscy mówią ludziom, co mają robić. USA jest jedyną nadzieją, tylko tu można z tym walczyć. W Europie za długo był socjalizm, są zbyt wysokie podatki, i nie ma wystarczająco wielu ludzi prowadzących swoje własne, niezależne przedsiębiorstwa. A tylko oni mogą stawić opór przeciw tyranii.
 
? Z czego utrzymuje się VTA?
? Pełnimy bezpłatną służbę publiczną. To oznacza ciągłe pilnowanie polityków. Potrzebujemy wielu takich ludzi. Ci, którzy robią to za pieniądze, chcą wciąż więcej i więcej pieniędzy. Oczywiście, VTA ma swoich sponsorów, ale finansują oni wydatki związane jedynie z korespondencją i drukowaniem ulotek. Ja nie robię tego dla pieniędzy. Większość organizacji, które zajmują się pilnowaniem i obserwowaniem decyzji polityków, to faktycznie ?kontrolowana opozycja?. Teoretycznie są w opozycji, ale w rzeczywistości ich opór nie jest efektywny. Oni tylko biorą pieniądze i ogłaszają oficjalne raporty.
 
? Czy uważa pan każdy rodzaj podatku za zły czy szkodliwy?
? Rząd funkcjonuje właściwie jak system feudalny. Jeśli ktoś, kto posiada ziemię i pozwala ludziom ją uprawiać, pobiera za to opłatę z pewnej części zbiorów. Właściciel ziemi sam decyduje, ile trzeba zapłacić. Podobnie jest z podatkami, tyle że rząd nie jest właścicielem kraju. Ten system to po prostu tyrania i wyzysk.
Wiem, że rząd powinien chronić i bronić ludzi i dlatego potrzebuje jakichś pieniędzy. Podatki są więc mu potrzebne. Można by więc uznać, że są pewne podatki budzące mniejsze obiekcje. Są to: akcyza, podatek od luksusu i cła. Akcyza dotyczy w każdym kraju kilku szczególnych produktów, podatek od luksusu ? rzeczy, których generalnie się nie potrzebuje. Jeśli chcesz coś takiego kupić, musisz zapłacić więcej. Cła były przez 150 lat jedynym istniejącym federalnym podatkiem, który utrzymywał rząd. Płaci się je od importu i w ten sposób chroni amerykański przemysł wytwórczy.
 
? Nie do końca się zgadzam w kwestii ceł. Chronią one rodzimych wytwórców, ale niekoniecznie klientów, a już na pewno nie ludzi zajmujących się importem. Nie rozumiem, dlaczego ci pierwsi mieliby być faworyzowani kosztem pozostałych obywateli.
(...)
Waszyngton, wrzesień 2002
Osoby zainteresowane VTA i chcące znaleźć się na jego liście e-mailowej, mogą napisać do Kennetha White?a lub skontaktować się z autorką wywiadu.
 
Kenneth White ? 83-letni obecnie założyciel i lider The Virginia Taxpayers? Association (Stowarzyszenie Podatników Wirginii), walczącego od bez mała 30 lat w obronie wolności, i przeciwko wysokim podatkom (szczególnie podatkowi dochodowemu). Absolwent Harwardu, były dziennikarz, wielbiciel muzyki poważnej ? jako dziecko był na koncercie Paderewskiego.
Kenneth White
P. O. Box 663
Lynchburg, VA 24505
USA
Wyświetlony 6235 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.