niedziela, 19 grudzień 2010 20:56

Media i ludzie

Napisane przez

Nie jest to przyjemna książka ? w każdym razie dla tych, którzy chcą wierzyć, że ludzie mimo wszystko nie dają się manipulować przez telewizję.

Okazuje się, że odporność na formę i treść przekazu telewizyjnego jest niestety rzadka. Autorzy relacjonują liczne eksperymenty, które udowadniają, że większość ludzi nie potrafi się zdobyć na dystans wobec przekazu łączącego obraz i dźwięk. Zwłaszcza ten drugi, pozostający w cieniu, prawie na granicy świadomości, odgrywa wielką rolę w stymulowaniu emocji. Do lat 80. wykorzystywano to głównie w filmach romansowych i thrillerach ? ale od 20 lat autorzy telewizyjnych komedii bardzo skuteczne pomagają sobie nagrywając po prostu śmiech specjalnie zgromadzonej widowni. Bardzo niewielu ludzi potrafi zaryzykować ?wyjście na sztywniaka?, kiedy wokół wszyscy się śmieją. Presja instynktu społecznego jest niemal nieodparta.

Taka właśnie jest konkluzja dwóch amerykańskich informatyków: cywilizacja mediów sprawiła, że ten podstawowy, pozwalający nam przetrwać w gromadzie instynkt, ogromna większość ludzi rozciągnęła na telewizję oraz Internet. Poddawani doświadczeniom obawiali się ? fizycznie! ? wizerunku ekranowego, postaci z kreskówek obdarzali bogatą osobowością, a nawet starali się nie sprawić przykrości komputerowi!
Autorzy używają słowa ?media? niemal wyłącznie na określenie mediów elektronicznych ? co jest mylące. Badania w USA i Francji wykazały, że zdecydowana większość Amerykanów i Francuzów zakłada stronniczość prasy i dystansuje się od treści tego, co czyta. Wypada mieć nadzieję, że z czasem wyrośniemy także z uroku, jaki na ludzki gatunek rzucił mały, migoczący ekran.
Byron Reeves, Clifford Nass, ?Media i ludzie?, PIW 2002
Piotr Skórzyński

Wyświetlony 9610 razy
Więcej w tej kategorii: « Czarna apokalipsa Do tchu ostatniego »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.