Paweł Toboła-Pertkiewicz

Paweł Toboła-Pertkiewicz

wtorek, 21 grudzień 2010 09:19

Wakacyjna lekcja ekonomii

Lipiec i sierpień to czas szczególny, gdyż właśnie wtedy mamy najwięcej dni wolnych od pracy. Większość z nas wyjeżdża wówczas na wakacje i urlopy, aby odpocząć od codziennych zmartwień, zwiedzić nowe miejsca, nabrać sił przed powrotem do szkoły i pracy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że okres wakacji to również czas najbardziej racjonalnego zachowania jednostek. Nie jest to artykuł o tym, jak Polacy spędzają wakacje, lecz o ich wolnorynkowym zachowaniu podczas nich. Już tłumaczę, o co mi chodzi.

poniedziałek, 20 grudzień 2010 22:55

Gol do własnej bramki

Tak się składa, że ostatnimi czasy mamy podobne wydarzenia w gospodarce polskiej i amerykańskiej. Mam tu na myśli oczywiście spektakularne bankructwa ogromnych firm w USA i w kraju nad Wisłą. Zapewne jest to zwykły zbieg okoliczności, że upadają one w tym samym czasie, ale skoro już mamy z tym zjawiskiem do czynienia, wydaje mi się, że jest ono warte głębszego prześledzenia i porównania tego, co się robi w takich okolicznościach w USA, a co w Polsce.

niedziela, 01 sierpień 2010 11:02

Socjaliści nie przebaczają

Z Wojciechem Klewcem, iberystą, autorem wyróżnionej w I edycji Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza książki Proces pokazowy. Oskarżony Augusto Pinochet rozmawia Paweł Toboła-Pertkiewicz

sobota, 31 lipiec 2010 15:10

Just do it!

Estonia była ostatnim państwem walczącym zbrojnie ze Związkiem Sowieckim – ostatniego partyzanta zamordowano dopiero w 1978 roku, była również ostatnim z państw, któremu udało się uniezależnić od Związku Sowieckiego. Pod względem rozwoju gospodarczego plasowała się na szarym końcu. Dziś, po zaledwie 15 latach od odzyskania niepodległości, nikt już nie określi Estonii mianem ostatnich. Współczesna Estonia stała się bowiem niewątpliwym liderem zmian polityczno-gospodarczych wśród byłych krajów zza żelaznej kurtyny. Za ojca tego sukcesu uważany jest Mart Laar, ale on sam twierdzi, że fundamentem estońskiej rewolucji było odrzucenie przez społeczeństwo mentalności socjalistycznej. Najważniejsza zmiana zawsze musi się dokonać w ludzkich umysłach i sercach, bez niej choćby najlepsze pomysły nie mają szans powodzenia - mówił podczas wizyty w Polsce. Streszczając sukces Estonii, można stwierdzić z zazdrością, że udało im się zakończyć te reformy, które my w Polsce jedynie rozgrzebaliśmy.

poniedziałek, 21 czerwiec 2010 16:47

Krętymi drogami do prawdy

Z dr Piotrem Gontarczykiem, historykiem IPN, o kłopotach z historią rozmawia Paweł Toboła-Pertkiewicz

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.