Małgorzata Miksiewicz

Małgorzata Miksiewicz

wtorek, 21 grudzień 2010 15:44

Caspar David Friedrich (1774-1840)

Albo gdzieś nagle, wśród lasów Karkonoszy, ujrzymy kamiennego ostańca... Może to Watzmann, a może tylko bardzo podobny. Lub nagle, wydostawszy się ponad mgły, przed naszymi oczami roztoczy się widok, jaki ujrzał "Podróżujący po morzu chmur". Może się zdarzyć, że kontemplacja boskiego dzieła zbliży do refleksji, która powstała w umyśle kogoś innego, obdarzonego wrażliwością i talentem umożliwiającym przeniesienie tego błysku na płótno.

wtorek, 21 grudzień 2010 15:11

Sagrada Familia - dzieło życia Gaudiego

Gdy spojrzeć na tę wielką budowlę od wschodu, to sprawia wrażenie dokończonej - w duchu gotyckim, a jednak jest to dzieło XX wieku, całego wieku.

wtorek, 21 grudzień 2010 14:54

O rzeczach ostatecznych

Do każdego kiedyś przyjdzie, a właściwie - po każdego. Jest kresem ludzkiego bytowania na ziemi i jest najważniejszą rzeczą, jaka każdego czeka i nikogo nie ominie.

wtorek, 21 grudzień 2010 13:32

Jacek Malczewski - geniusz zwielokrotniony

Do pewnego rodzaju malarstwa trzeba dorosnąć. I Malczewski takim artystą właśnie jest, do odbioru dzieła którego trzeba po prostu dojrzeć. Gdy wzbudzał zachwyt tłumnie zwiedzających muzea, mnie męczył wielokrotną dysharmonią wielkich płócien, zdarzających się ryzykownymi skrótami, powodujących wrażenie, jakby niektóre członki ciała modeli wyrastały nie z tego miejsca, z którego powinny. Nużył mnie powtarzaniem tych samych motywów tworzących cykle, wielością pozostawionego dorobku. Wolałam patrzeć na delikatne, harmonijne skomponowane, o subtelnym kolorycie obrazy jego syna, Rafała. Było coś, co w malarstwie Malczewskiego-ojca drażniło mnie. Może to nie tylko barwne zestawienia, anatomiczne kiksy, ale i ten chwilami napuszony, podniosły nastrój.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.