wtorek, 31 sierpień 2010 20:18

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

32 osoby z USA i Kanady umówiły się na internetowym chacie, że w dniu Świętego Walentego popełnią samobójstwo przez powieszenie. Bezpośrednie relacje z wydarzenia miały zostać przekazane przez internetowe kamery. Policja aresztowała już 26-letniego Geralda Kriena ? inicjatora akcji. Zamknięto także chatroom, przez który kontaktowali się poszczególni uczestnicy samobójczego paktu (niemal same kobiety). Obecnie policjanci docierają do kolejnych osób, które chciały brać udział w makabrycznym uczczeniu dnia świętego Walentego.***

Papier z odchodów kangura wyrabia się od kilku lat na Tasmanii. Jest on reklamowany jako całkowicie ekologiczny i przyszłościowy, nie pociąga za sobą wyrębu lasów. Z 25 kilogramów odchodów kangurzych uzyskuje się ok. 400 arkuszy formatu A4. Pomysł nie jest nowy ? od wielu lat w Afryce papier wytwarza się z kału słoni.

***

Rumuński rząd zwolnił z pracy naczelnego meteorologa kraju. Surfing Barbu, Minister Środowiska rumuńskiego rządu tak uzasadniła zwolnienie meteorologa: Jego prognozy były albo zbyt dobre albo zbyt złe. Nigdy nie udało mu się trafić.

***

Senator ex-SLD Maria Szyszkowska przygotowała projekt ustawy przewidującej możliwość legalnego dokonania eutanazji osób śmiertelnie chorych. Zgodnie z projektem prawo do wykonania eutanazji miałoby tylko 10 anestezjologów o nieposzlakowanej opinii i mających certyfikaty Ministerstwa Zdrowia. Pacjent, który będzie chciał umrzeć, miałby podpisywać specjalne oświadczenie. Sama eutanazja mogłaby się odbyć dopiero w miesiąc po przeprowadzeniu tych formalności. Po przeprowadzeniu każdej eutanazji zgodność jej z ustawą badałaby dodatkowo Krajowa Komisja Kontroli.

***

Tak odważnie w sprawie seksu Kościół jeszcze się nie wypowiadał. Seks jest zamysłem Bożym, Seksualność jest skarbem życia; Poprzez seks przekazujemy miłość; Seksualną bliskość można porównać do miłości łączącej Ojca, Syna i Ducha Świętego; Masturbacja jest dopuszczalna, gdy kobieta w trakcie aktu miłości nie zdołała przeżyć stanu rozkoszy ? stwierdza kardynał Ersilio Tonini w opublikowanym właśnie we Włoszech katolickim przewodniku po sztuce miłości dla małżeństw. Książka pt. Grzech tego nie robić ma zachęcić katolików do częstszego uprawiania miłości. Według włoskich gazet autorzy publikacji ? teolog Elisabetta Broli i katolicki publicysta Roberto Beretta ? przed przystąpieniem do pisania dzieła dostali ponoć błogosławieństwo samego Papieża. Potem spisali szereg wywiadów z włoskimi zwierzchnikami Kościoła. Kardynałowie i biskupi mówią otwarcie: Dziś porządny katolik uprawia miłość, a wzgardzanie boskim darem seksu jest wbrew naszej wierze; Jeśli jesteś impotentem, nie masz ochoty na miłość, musisz się leczyć. To nie jest normalne; W razie problemów zalecamy zwracać się z modlitwą o wstawiennictwo do św. Foutina, patrona impotentów.

***

Dyrektorka szkoły w rosyjskiej wiosce Niekrasowskoje po wielu latach reaktywowała Klub Przyjaciół Milicji. Powodem był brak jakichkolwiek rozrywek we wsi.

***

Kościołami: katolickim obrządków wschodniego i zachodniego oraz prawosławnym Słowacji wstrząsają afery związane ze Służbami Bezpieczeństwa. Na "listach współpracowników" czechosłowackiej Statni Bezpečnosti (StB), odpowiednika polskiej SB, figurują nazwiska Abp Jana Sokola, ordynariusza archidiecezji trnavsko-bratysławskiej, metropolity Nikołaja, prawosławnego zwierzchnika Kościoła prawosławnego Słowacji i Ziem Czeskich oraz emerytowanego biskupa Jana Hirky, byłego zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego na Słowacji.

***

Gniew, lenistwo i łakomstwo odchodzą do lamusa, podobnie jak pycha, chciwość, nieczystość czy zazdrość. Duża część Brytyjczyków uważa że siedem grzechów głównych to przestarzała lista, którą należy zastąpić nowym spisem grzechów, lepiej oddającym zło we współczesnych społeczeństwach.
Sonda przeprowadzana przez BBC wykazała, że za najgorszy z grzechów ludzie uważają okrucieństwo ? wskazało go 39 procent respondentów. Drugie miejsce przypadło cudzołóstwu (11 proc.), na dalszych pozycjach uplasowały się fanatyzm (8 proc.), nieuczciwość (7 proc.), hipokryzja (6 proc.), chciwość (6 proc.) i egoizm (5 proc.).

***

Podczas I Synodu Diecezji Opolskiej, biskupi zwrócili uwagę na to, że ośmioletnie dzieci nie są gotowe do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej i że należy ten wiek podwyższyć co najmniej o rok.

***

Osobom, które publicznie demonstrują swój sprzeciw wobec nauki Kościoła, nie można udzielać Komunii Świętej ? stwierdził Prefekt Św. Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynał Francis Arinze w liście opublikowanym przez amerykańską agencję CNS. Purpurat w swoim liście wyjaśnił, że nie można udzielać Eucharystii osobom z Rainbow Sash Movement (Ruch Tęczowej Wstążki), organizacji "katolickich gejów".

***

Ojciec Pat Collins, specjalista od spraw duchowych twierdzi, że każda irlandzka diecezja powinna mieć egzorcystę, który będzie potrafił zająć się takimi nadnaturalnymi zjawiskami jak poltergeisty, natręctwa czy nawet opętania demoniczne. Tego typu sprawy powinny być ponadto omawiane w zespołach składających się z teologów, psychologów, parapsychologów i doświadczonych egzorcystów, którzy wspólnie będą w stanie gruntownie zbadać dany przypadek. O. Collins, autor kilku książek na temat duchowości, powiedział, ze regularnie otrzymuje sygnały na temat "dziwnych zdarzeń" występujących w domach. Zdarzenia te są różne: od kroków, odgłosu płaczu, dziwnych zapachów aż po przemieszczanie się przedmiotów oraz włączanie się i wyłączanie urządzeń elektrycznych. Według o. Collinsa, Kościół powinien wypracować bardziej systematyczne procedury odpowiadania na tego typu problemy.

***

Rząd premiera Marka Belki wydał ponad 2 mln złotych na premie dla siebie. Premie dostali między innymi: Jerzy Hausner ? 23 500 zł, Izabela Jaruga-Nowacka ? 19 600 zł, Marek Belka ? 15 tys. złotych.

***

Wojujące feministki postanowiły przeredagować Biblię, tak, aby nie było w niej zbyt wiele słów rodzaju męskiego. Nowa wersja Pisma Świętego, w której zniesiono różnice wynikające z przynależności płciowej, została wydana przez liberalny związek "Rzymskokatoliccy Duchowni dla Równouprawnienia". Zwolennicy nowej wersji twierdzą, że większość fragmentów Biblii, czytanych podczas nabożeństw, jest rażąco seksistowska. Pomysł ten nie jest żadną nowością. W latach 1983-85, National Council of Churches przeprowadził podobny zabieg. Zmiany zostały dokonane głównie na płaszczyźnie użycia rodzajów. Zostały usunięte zaimki: "on", "jego", "jemu" ? w odniesieniu do ziemskiego życia Jezusa. Wprowadzono też eufemistyczne zwroty ? zamiast słowa: "Pan" użyto słów: "nasz Bóg", "Najwyższy", "Wszechmogący i Niezastąpiony". Unikano też zwrotu: "Syn Człowieczy" (w języku angielskim słowo "man" oznacza zarówno człowieka, jak i mężczyznę), zastępując go wyrazami: "Wybrany", "Obiecany". Wyrzucono też słowo "nierządnica", gdyż jest to, według feministek, przejaw mizoginizmu ? znany jest przecież też nierząd uprawiany przez mężczyzn. W nowej wersji Pisma, mniejszości nie są spychane na margines: "Żydzi" to "władcy synagogi", a "biedni to "potrzebujący". W miejsce słowa "małżeństwo" wprowadzono: "partnerstwo", aby zaakcentować wartość "nietradycyjnych" związków.

***

Każdego roku ponad milion ludzi jest ofiarami handlu żywym towarem. Jest to proceder, który przysparza handlarzom siedem miliardów dolarów rocznie. Podano to podczas seminarium: Trafico de Seres Humanos ? Handel ludźmi, zorganizowanego przez Międzynarodowy Caritas w Porto Alegre w Brazylii. Podczas seminarium zostały przedstawione doświadczenia Caritas z wszystkich kontynentów. Na świecie niewolnictwo faktycznie nigdy się nie skończyło. Człowiek jest ciągle sprzedawany jako "mięso ludzkie", podobnie jak się to robi z bykiem czy krową ? stwierdził ks. Piero Sabatini z Caritas Florencji we Włoszech. W Afryce, według Priscilli Achapka z Caritas nigeryjskiego, 1,4 miliona osób staje się ofiarami handlu ludźmi, głównie kobiety, które są sprzedawane jako prostytutki. Szkoły są jednym z miejsc, które służą do rekrutacji ofiar ? zapewnia Achapka. Caritas chcą zwalczać praktyki handlu żywym towarem i otworzyć przytułki dla kobiet, ofiar handlu ludźmi, zapewniając im pomoc prawną i medyczną.

***

Mel Gibson przygotowuje nową wersję swojego ubiegłorocznego hitu kinowego ? Pasja. Nowa wersja pozbawiona będzie najbardziej drastycznych scen ? z filmu wycięte zostaną krwawe sceny przemocy, łącznie około 5-6 minut. Oryginalny film przyniósł ponad 370 mln dolarów dochodu. Jednak wiele osób unika obejrzenia filmu ze względu na makabryczne przedstawienie torturowania Jezusa przez rzymskich żołnierzy ? stąd nowa wersja. Uszczuplony obraz pojawić się ma na ekranach 11 marca. Nowa, delikatniejsza i łagodniejsza wersja, nie będzie obciążona ograniczeniem wiekowym odbiorców. Obrazy przemocy, obok zarzutów antysemityzmu, były główną przyczyną kontrowersji, jakie wzbudzał film.

***

Szwedzki pastor skazany na więzienie za to, że w jednym ze swoich kazań ostro wypowiedział się na temat homoseksualistów, wygrał apelację. Sąd uznał, że nie ma dowodów na to, że zielonoświątkowy kaznodzieja użył kazania jako pretekstu do ataku na homoseksualistów. 63-letni Ake Green, zielonoświątkowy pastor z Borgholmu został w ubiegłym roku skazany za podżeganie do nienawiści w stosunku do mniejszości seksualnych. Werdykt sądu pierwszej instancji wskazywał na to, że pewne frazy w kazaniu mogły zachęcać do aktów nienawiści w stosunku do homoseksualistów. Pastor został skazany na miesiąc więzienia. Sąd apelacyjny w Jönköping oddalił ten wyrok, stwierdzając, że Green nie używał kazania jako pretekstu do ataku na mniejszość seksualną a jedynie wyjaśniał swoją interpretację wersetów biblijnych. Sędziowie dodali, że fragmenty kazania były, co prawda, "nienaukowe i kontrowersyjne", przyznali jednak, że w swoim kazaniu pastor nie prezentował stanowiska ostrzejszego niż cytowane przez niego fragmenty Biblii. Sąd odrzucił argumentację prokuratorską, w której żądano zwiększenia wymiaru kary dla Ake Greena.

***

W Łodzi powstało pierwsze państwowe przedszkole czynne do godziny 20. Nowe przedszkole powstało z myślą o rodzicach pracujących w bankach, handlu, mediach oraz prowadzących własne interesy. Jest czynne od wczesnych godzin rannych.

***

Włoscy cukiernicy podczas Międzynarodowego Salonu Lodów zaprezentowali lody o smaku karczochów, octu balsamicznego oraz lody, które można posolić do smaku.

***


W 2002 roku wśród duchownych Kościoła Anglikańskiego przeprowadzono ankietę dotyczącą ich stosunku do prawd wiary. Według danych tylko 76% księży wierzy, że Jezus umarł za grzechy, 53% - że zbawienie jest możliwie wyłącznie dzięki Jezusowi. Za to według aż 68% ciało Jezusa po Jego śmierci roztaczało różany zapach. Między innymi z tego powodu ponownie rozważa się możliwość sądzenia księży za głoszenie herezji. W ubiegłym roku Synod Kościoła Anglikańskiego odrzucił propozycję sądzenia księży, wątpiących w istnienie Boga oraz w inne podstawowe zasady wiary. Jeśli propozycja sądzenia księży za wątpienie w podstawowe prawdy wiary zostanie przyjęta podczas przyszłorocznego Synodu, sprawą zajmie się potem parlament. W przypadku przyjęcia tego projektu, pierwsze procesy o herezję mogłyby mieć miejsce za 5 lat.


***


Na sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Niemiec hierarchowie skrytykowali nasilające się tendencje do anonimowego grzebania zmarłych i wysypywania prochów z urn w tak zwanych "lasach pokoju".


***


Instytut Badań Społecznych w Manchesterze opracował na podstawie badań Najbardziej Szkodliwe Grupy Społeczne. W pierwszej szóstce obok terrorystów, morderców, dilerów narkotyków, złodziei i gwałcicieli znaleźli się... teściowie.


***


Brazylijski teatr eksperymentalny zaproponował nowy monodram, w czasie którego aktor podłączony jest do specjalnego urządzenia badającego poziom hałasu, w zależności od którego razi aktora prądem. Każdy z widzów może współtworzyć nową wersję sztuki. Nie zaleca się oklasków po skończonym spektaklu.


***


Walentynki ? święto zakochanych obchodzone 14 lutego ? tego dnia przypada w kalendarzu liturgicznym św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, jest on patronem zakochanych już od XV wieku. Jednak biskup Walenty (bo przekazy z początków chrześcijaństwa mówią o dwóch postaciach), miał wiele wspólnego z zakochanymi. Jedno z podań mówi, iż ksiądz Walenty udzielał potajemnie ślubów zakochanym parom. Inny patron Walenty był biskupem miasta Terni w Umbrii i także sprzyjał zakochanym ? znany był z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Oficjalnie w Kościele katolickim św. Walenty jest patronem epileptyków


***


Po wielu badaniach brytyjska sieć sklepów COOP doszła do wniosku, ze w sklepach tych będzie puszczana tylko barokowa muzyka, gdyż ten właśnie rodzaj muzyki odstrasza młodocianych przestępców i złodziei. Muzyka ta jest dla nich na tyle nieciekawa, że powinna na stałe zniechęcić chuliganów do wchodzenia do sklepu.

***

Serbska Cerkiew Prawosławna właśnie przygotowuje się do kanonizacji nowej męczennicy 3-letniej Milici Rakić. Dziewczynka była ofiarą bombardowania sił powietrznych NATO, które miało miejsce w 1999 roku. Dziewczynka zginęła od wybuchu bomby kasetowej. Niedawno diakon Mikołaj Lubardić z Belgradu napisał w monasterze Twrdosz w Bośni i Hercegowinie ikony nowych serbskich męczenników i męczennic. Jest także ikona trzylatki. Pod ikoną widnieje podpis: Święta nowomęczennica, zabita przez NATO. Dziecko Milica.

***

Kardynał Keith O'Brien, głowa Kościoła rzymskokatolickiego w Szkocji w oświadczeniu, w którym życzył szczęścia księciu Karolowi i Camilli Parker-Bowles, wyraził ubolewanie, że książę ? gdyby chciał poślubić katoliczkę, automatycznie straciłby prawo to tronu. Kardynał podkreślił, że ustawodawstwo w tej kwestii jest rażąco antykatolickie i dyskryminujące w stosunku do członków Kościoła katolickiego. Wspomniał on o ustawie o następstwie tronu (Act of Settlement) z 1701 roku, na mocy której monarcha jest jednocześnie głową Kościoła anglikańskiego. Wyklucza to ewentualną wiarę katolicką przyszłego króla bądź małżeństwo z osobą wyznania katolickiego.

Wyświetlony 7413 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.