wtorek, 31 sierpień 2010 20:20

Od redakcji

Napisane przez

Czy prezydent RP powinien jechać do Moskwy, by wziąć udział w obchodach sowieckiego zwycięstwa 9 maja? Padają różne odpowiedzi. Naszym zdaniem oczywiście, nie powinien. A czy pojedzie? Rzecz jasna! Żadne racjonalne argumenty nie trafią do Aleksandra Kwaśniewskiego. Jest przekonany o swej misji, "nie dostrzega" ponawianych wobec niego impertynencji rosyjskiej dyplomacji i uważa, że "nieobecni nie mają racji". Jego doradcy zaś powiadają, że nie można bez końca tkwić w przeszłości, a ważne są stosunki gospodarcze.


Moskiewskie uroczystości będą akcentowały polską drugorzędność i bezradność naszej polityki wobec historii. Ustawimy się w szeregu jej konsumentów, zamiast aktywnych kreatorów. Nie mamy złudzeń, że Aleksander Kwaśniewski pojedzie do rosyjskiej stolicy reprezentować polską rację stanu i przekonywać do naszej wizji historii XX wieku. Sama obecność polskiego prezydenta wystarczy, by automatycznie stał się sygnatariuszem wizji sowieckiej.
Moskiewskie święto przebiegać będzie w oderwaniu od rzeczywistych wydarzeń sprzed dziesięcioleci ? konserwować ma ich mityczną wersję. II wojnę światową Niemcy i sowiecka Rosja rozpoczęły solidarnie ? wspólnym atakiem na Polskę i inne kraje. A sojusz ten wypowiedziały później Niemcy, nie zaś Rosja. To Niemcy uczyniły z niej alianta Zachodu.
Sam wybór daty ? 9, a nie zgodnie z faktami, 8 maja ? sygnalizuje, że w Moskwie nadal nie uległa przewartościowaniu historia XX stulecia i wciąż obowiązuje tam butny triumf przemocy nad prawdą. W czyim jednak interesie żyruje to polski prezydent?

Redakcja

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy naszym Czytelnikom, Autorom i Przyjaciołom ? Wesołego Alleluja!
Wyświetlony 7009 razy

Więcej w tej kategorii: Wiadomości nieparlamentarne »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.