Damian Leszczyński

Damian Leszczyński

niedziela, 02 wrzesień 2012 11:29

? qu?on n?en parle plus

Nicolás Gómez Dávila napisał kiedyś, że wolność polega na możliwości wy­brania sobie pana, któremu będziemy służyć. Dla współczesnych my­ślicieli politycznych, nieważne czy są wyznawcami Marksa, czy Milla, Gramsciego czy Hayeka, definicja ta brzmi wręcz potwor­nie i wydaje się barbarzyńską skamienieliną z jakiegoś dawno zatopionego świata, którą przez pomyłkę fale wyrzuciły na brzeg liberalno-demokratycznego kosmopolis.

sobota, 07 lipiec 2012 00:24

Kastracja edukacji

Jeśli rewolucja polega na natychmiastowym niszczeniu pewnych instytucji, wartości i  reguł, to reforma oznacza ich destrukcję rozłożoną w czasie, a więc destrukcję na raty.

piątek, 06 lipiec 2012 23:12

Przeżuwanie

Wedle pewnych opinii współczesną kulturę można określić mianem kultury wyczerpania. To niezłe i dość trafne określenie, ale jest lepsze: kultura przeżuwania.

wtorek, 29 maj 2012 21:25

Dojarnia

Toczące się od wielu miesięcy debaty wokół ustawy emerytalnej obracały się wokół kwestii, którą zamykano w stwierdzeniu ?będziemy musieli pracować dłużej?. Paradoksalnie, niemal wszyscy koncentrowali się tu na owym ?dłużej?, pomijając to, co w gruncie rzeczy zasadnicze, a co kryje się za słowem ?musieli?.

środa, 25 kwiecień 2012 23:02

Granice patriotyzmu

Walczący z hiszpańskimi zdobywcami Aztekowie niewątpliwie byli patriotami. Z oddaniem bronili swej ojczyzny chociaż jednym z głównych panujących w niej praw były masowe ofiary z ludzi. Za patriotów uważali się również wierni do końca Hitlerowi funkcjonariusze III Rzeszy ? czyż nie było ich podstawowym celem zbudowanie wielkich i silnych Niemiec i zapewnienie ich mieszkańcom ?poszerzonej przestrzeni życiowej?? Są też tacy, którzy za patriotę uważają generała Jaruzelskiego, nie tylko dlatego, iż rzekomo uchronił kraj przed obcą inwazją, ale również dlatego, że wiernie służył PRL, którą uważają oni za swoją ojczyznę.

środa, 28 marzec 2012 09:43

Cena zdziwienia

Mówią, że ze zdziwienia rodzi się filozofia. Nie do końca. Do filozofii nie wystarczy samo zdziwienie. Potrzebny jest jeszcze dodatkowy krok: refleksja nad tym, co nas dziwi i dlaczego.

poniedziałek, 27 luty 2012 19:33

Debatologia

Po co jest sejm? Dobre pytanie, które mało kto zadaje. Zazwyczaj pyta się o to, jak sejm czy parlament jest powoływany, jak działa i jak powinien działać, nie stawiając wprost kwestii racji jego istnienia oraz celu. Jednakże chwila zastanowienia się nad tym problemem pozwoli uchwycić nam dość interesującą cechę współczesnej kultury.

sobota, 28 styczeń 2012 16:52

Widmo bolszewizmu

Jeszcze dwieście, a nawet sto lat temu można było nieśmiało stawiać tezę, że postępowi naukowo-technicznemu towarzyszy postęp moralny. Optymiści twierdzili nawet, że skoro wraz z upływem lat na świecie jest coraz więcej dobra, można oczekiwać, że w skończonym czasie ludzkość osiągnie stan, w którym cieszyć się będzie powszechnym, materialnym i duchowym dobrobytem.

czwartek, 29 grudzień 2011 14:17

Zaklinanie i klinowanie

Panika towarzysząca kryzysowi zżerającemu pospiesznie Unię Europejską pod względem natężenia i zakresu porównywalna jest z wcześniejszą euforią, roznieconą podczas jej budowania. Nie minęła dekada od chwili wprowadzenia wspólnej waluty przy wtórze Ody do radości, a europejski latający cyrk, który niczym orzeł szybować miał nad błękitną planetą, zarył dziobem w kurz podwórka, jak kura poderwana na moment do lotu solidnym kopniakiem.

wtorek, 29 listopad 2011 19:24

Rzeź niewiniątek

Trudno w pełni uchwycić sens Bożego Narodzenia jeśli pominie się towarzyszący mu od początku cień, makabryczne wydarzenie znane jako rzeź niewiniątek.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.