wtorek, 21 grudzień 2010 13:22

Od redakcji

Napisane przez
Witamy ponownie. Ten numer "Opcji na Prawo" daje Państwu sporą rozmaitość tematów. Za szczególny, godny polecenia hit uznać trzeba historię Guarani, pióra Jana M. Fijora. Misje jezuickie w Ameryce Południowej, jak i cała konkwista, obrosły - po części niezasłużenie - czarną legendą. Nasz autor przedstawia dzieje misji, pierwszego zrealizowanego projektu społeczeństwa komunistycznego (ale nie bolszewickiego) i jego upadku.
Polecamy długi tekst prof. Jerzego Przystawy, rozprawiający się z mitami wokół większościowej ordynacji wyborczej i okręgów jednomandatowych, zwłaszcza że temat jest właściwie zamilczany na śmierć przez polskie media.
Stanisław Michalkiewicz rozwija problem sprawiedliwości, poruszony w poprzednim numerze przez Piotra Skórzyńskiego, a on sam w błyskotliwy sposób omawia szersze tło wrześniowego zamachu na WTC.
Niedawne wycofanie się z życia publicznego Margaret Thatcher stało się dla nas pretekstem do przypomnienia "Żelaznej Damy", nadal cieszącej się sympatią i uznaniem wielu ludzi mimo jej trwającej latami politycznej absencji. Z kolei Dariusz Ratajczak prezentuje tekst z nurtu historii alternatywnej. Warto spojrzeć na przeszłość z optymistycznego punktu widzenia "co by było, gdyby", choć z prawa Murphy’ego wynika, że gdy coś może pójść źle, to na pewno źle pójdzie.
Nikogo nie trzeba pewnie namawiać do lektury następnego odcinka cyklu Anny Malewskiej-Szałygin, prezentującego opinie polityczne górali, w pewien sposób dopełnionego tekstem Stanisława Srokowskiego.
Życzymy Państwu interesującej lektury.
                                                                                                                      Redaktor
Wyświetlony 11475 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.