Sprawiedliwość nie jest pojęciem prawnym, jak chciałoby nas dziś przekonać wielu publicystów. W jednym z najważniejszych tekstów chrześcijaństwa, Kazaniu na Górze, wśród ośmiu błogosławieństw dwukrotnie wymienieni są ci, "którzy łakną sprawiedliwości".
To, co zdarzyło się 11 września 2001 r., było tak szokujące, że komentatorzy i publicyści wciąż wydają się ogłuszeni. Stanisław Lem napisał w "Gazecie Wyborczej", że jest to najważniejsze wydarzenie od zakończenia II wojny światowej. Nie uzasadnił jednak tej opinii - najwyraźniej bardziej uczuciowej niż umysłowej. Wygląda na to, że poczwórny atak na symbole Ameryki poruszył coś naprawdę fundamentalnego; coś, co siedzi w nas tak głęboko, iż trudno nam to sobie uświadomić i zwerbalizować.
Powieść Eltona należy uznać za prawdziwy ewenement. Nie tylko dlatego, że jej nominacja do Booker Prize została z hałasem od-rzucona. Przede wszystkim dlatego, że autor odważył się wydrwić Hollywood - a dokładniej jej "postępowy, antymieszczański nurt", jaki zdominował scenariusze tam produkowane od ponad 30 lat.
Nie jest to przyjemna książka ? w każdym razie dla tych, którzy chcą wierzyć, że ludzie mimo wszystko nie dają się manipulować przez telewizję.
Bardzo trudno pisać o tej książce czytelnikowi z Europy, podobno, Centralnej - ale trzeba stwierdzić, że dla każdego z tego rejonu, komu nie jest obojętne jak odnosić się będzie do jego kraju niebagatelna część elit USA, jest to lektura obowiązkowa.
Oświecenie nie byłoby możliwe bez salonów Paryża i ich gospodyń; romantyzm - bez renesansu średniowiecznej tradycji uwielbienia wybranki przez poetów; zwykle niższej pozycji społecznej, a więc nie mogących liczyć na legalny zwiazek. Ale XIX wiek przynosi obyczajową rewolucję: pierwsze emancypantki.
Książka pominięta głuchym milczeniem przez feministki - albowiem podważa niemal wszystkie ich teorie.
Pułkownik Ryszard Chwastek w sierpniu ub.r. na sławnej konferencji prasowej wypowiedział posłuszeństwo ministrowi obrony narodowej i oskarżył kilku generałów o działanie na szkodę armii, przez doprowadzenie do nieudanych reform i bałaganu kadrowego. Zaskakująca wypowiedź pułkownika skłania do głębszych refleksji na temat kondycji armii suwerennego państwa polskiego. Wydaje się bowiem, że pozostaje ona skansenem sił zbrojnych Układu Warszawskiego wraz z ich charakterystycznymi cechami: rozdęciem kadry i fatalnym wyszkoleniem: lord Robertson, szef NATO nie naliczył się nawet 10 tysięcy polskich żołnierzy zdolnych do współdziałania na polu walki z żołnierzami armii zachodnich.
Patrząc z lotu ptaka, zimna wojna wydaje się być najważniejszym okresem w dziejach ludzkości. Nie tylko dlatego, że świat stał na krawędzi, choć nie zagłady, jak nas przekonują, to jednak globalnej katastrofy w wyniku wojny atomowej. I nie tylko dlatego, że jako pierwszy konflikt w dziejach objęła rzeczywiście cały glob.
W styczniu 1949 r. Sekretarz Stanu i faktyczny głównodowodzący aliantów podczas II wojny światowej George Marshall podał się do dymisji.
Wychodząca od 2001 roku |